Starosta amerického Minneapolisu Jacob Frey vyhlásil v meste nočný zákaz vychádzania v obavách z pokračujúcich protestov, ktoré vypukli v reakcii na pondelkovú smrť černocha Georgea Floyda.
Ten zomrel v metropole štátu Minnesota po tom, čo mu pri zatýkaní kľačal belošský policajt niekoľko minút na krku.
Nedodržali zákaz vychádzania
Demonštrácia však v meste pokračovali aj po piatkových 20:00 miestneho času (dnešných 3:00 SELČ), kedy začal zákaz vychádzania platiť. Protestné akcie za práva menšín a proti policajnému násiliu sa konali v piatok tiež v rade ďalších amerických miest, napísala agentúra AP.
Na televíznych záberoch bolo vidieť, že demonštranti prechádzajú ulicami Minneapolisu, hoci medzi 20:00 a 6:00 miestneho času (medzi 3:00 a 13:00 SELČ) je stanovený zákaz vychádzania.
Polícia musela zasiahnuť
Policajti nakoniec proti davu zasiahli slzným plynom, gumovými projektilmi a ohlušujúcimi granátmi. Zákaz vychádzania má platiť aj nasledujúcu noc.
V tú dobu sa podľa starostu Freya nesmie pohybovať vonku nikto okrem pracovníkov záchranných zložiek, ľudí potrebujúcich lekársku pomoc, tých, ktorí utekajú pred nebezpečenstvom, a bezdomovcov. Tomu, kto nariadenie poruší, hrozí pokuta až 1000 dolárov alebo až deväťdesiatdňové väzenie.
Vo Phoenixe, Denveri, Las Vegas, Los Angeles, New Yorku a ďalších mestách sa v piatok večer zhromaždili v uliciach tisíce demonštrantov, ktorí žiadali braní vinníkov k spravodlivosti.
"Hovoril, že nemôže dýchať. Spravodlivosť pre Georgea," citovala agentúra AP jeden z transparentov. "Bez spravodlivosti nebude pokoj," skandovali protestujúci inde.
Násilie aj v iných mestách
V Atlante po niekoľkých hodinách pokojných demonštrácií začala časť rozhorčeného davu rozbíjať policajné autá a jedno z nich zapálila. Radikálni demonštranti takisto nastriekali sprej na logo televízie CNN na jej sídle. Na policajtov útočili radikáli fľašami a vyzývali ich, aby "opustili svoje zamestnanie".
V Houstone, kde zosnulý černoch George Floyd vyrástol, sa niekoľko tisíc ľudí zišlo pred radnicou. V newyorskom Brooklyne polícia údajne množstvo protestujúcich zatkla.
"Nemôžem dýchať," skandovali v piatok večer tiež demonštranti pred Bielym domom v pripomienke posledných slov Georgea Floyda a ďalšieho černocha Erika Garnera, ktorý bol pri zatýkaní v New Yorku v roku 2014 pritlačený k zemi, stratil vedomie a v nemocnici zomrel.
Policajta obvinili z vraždy
Policajt Derek Chauvin, ktorý kolenom držal pri zemi George Floyda, bol v piatok zatknutý a obvinený z vraždy.
Podľa trestného oznámenia muži kľačal na krku osem minút a 46 sekúnd, z čoho dve minúty a 53 sekúnd bolo v čase, keď Floyd už nereagoval.
Predtým černoch prosil, aby ho polícia nezabíjala, a opakovane sa sťažoval, že nemôže dýchať. Dokument uvádza, že k Floydovej smrti zrejme viedla kombinácia policajného zákroku, zdravotných problémov a možných omamných látok v tele.
V noci na piatok rozzúrený dav v Minneapolise vtrhol na policajnú stanici, ktorá bola predtým z bezpečnostných dôvodov evakuovaná, a zapálil ju. Násilnosti sprevádzali aj podobné protesty v ďalších mestách.