Ukrajina je ochotná uvažovať o tom, že by sa mohla zriecť ambícií stať sa členskou krajinou Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil to ukrajinský veľvyslanec v Londýne Vadym Prystajko.
Naznačil tak, že vláda v Kyjeve je pripravená tvárou tvár hrozbe ruskej invázie urobiť významné ústupky. Po kritike z domova však svoje slová vzal späť.
Prystajko v rozhovore pre BBC uviedol, že Ukrajina je ochotná „byť flexibilná“ vzhľadom na svoj cieľ stať sa členskou krajinou NATO.
„Mohli by sme – obzvlášť v situácii, keď sa nám vyhráža, kedy sme vydieraní, kedy sme k tomu tlačení,“ odpovedal na otázku, či je Kyjev pripravený zmeniť názor na svoje členstvo v Severoatlantickej aliancii.
Hovoril o flexibilite
Aby nebolo žiadnych pochýb, moderátor BBC sa ho ešte opýtal, či by sa Ukrajina skutočne mohla zriecť cieľa stať sa členom západného obranného bloku, ktorý je dokonca zakotvený v ukrajinskej ústave.
„Áno. V tejto chvíli čiastočne idem proti nášmu hlavnému dokumentu. Hovorím, že sme flexibilní, snažíme sa nájsť najlepšiu cestu von. Ak budeme musieť urobiť nejaké vážne ústupky, môžeme to urobiť. Nepochybne,“ dodal skúsený diplomat, ktorý dokonca pred dvoma rokmi stál na čele ministerstva zahraničia.
Z jeho strany to bol výrazný signál v súčasnej kríze. Rusko okolo hraníc Ukrajiny hromadí vojenskú techniku a od Západu sa domáha záruky, že sa NATO nebude rozširovať na východ.
Západ varuje pred bezprostrednou hrozbou ruskej invázie, tri desiatky štátov preto z Kyjeva odvolávajú diplomatov a varujú svojich občanov pred cestami na Ukrajinu.
Ukrajina spolu s Gruzínskom dostala v roku 2008 na summite v Bukurešti vágny sľub, že sa raz stane členom Aliancie. Odvtedy sa však k členstvu nijako nepriblížilo a západní štátnici sa nijako netaja tým, že v dohľadnej dobe sa tak rozhodne nestane.
Aliancia jednoznačné vyhlásenie odmieta
NATO však naďalej trvá na svojej politike otvorených dverí a odmieta vyhlásiť, že Ukrajinu nikdy neprijme. Slová veľvyslanca v Londýne v rozhovore pre BBC vzbudili značnú pozornosť v médiách a nie je úplne zrejmé, nakoľko boli koordinované s oficiálnym postojom Kyjeva. Ministerstvo zahraničia urýchlene uviedlo, že boli vytrhnuté z kontextu.
„Otázka bezpečnostných garancií je pre našu krajinu kľúčová. Niet sporu o tom, že najlepšou zárukou by bol okamžitý vstup Ukrajiny do NATO. Ale hrozby voči Ukrajine existujú teraz a tu, preto sa otázka garancií stala fundamentálnou urgentnou úlohou. Zároveň, žiadne riešenie nemôže byť prijaté v rozpore s ukrajinskou ústavou,“ uviedol tlačový hovorca ukrajinskej diplomacie Oleh Mykolenko.
Podľa prezidentskej kancelárie musí Prystaiko svoje slová objasniť. „Veľvyslanec použil slovo flexibilita. Mal by dostať možnosť objasniť, čo presne mal na mysli predtým, než budeme robiť nejaké závery, predovšetkým tak zásadné,“ uviedol pre agentúru UNIAN tlačový hovorca prezidenta Serhij Nikiforov, podľa ktorého severoatlantický a európsky kurz krajiny zostáva bezpodmienečnou prioritou.
Prystajko v pondelok skutočne uviedol, že jeho vyhlásenie pre BBC bolo výsledkom nedorozumenia. „Snažíme sa teraz vysvetliť, že smerovanie do NATO je dokonca v našej konštitúcii a na tom sa nič nemení. Ale v súčasnosti sa nemôžeme na NATO spoľahnúť, pretože nie sme členmi jeho rodiny,“ uviedol.
Ukrajina je podľa neho v snahe zabrániť vojne pripravená na kompromisy, tie sa však nebudú týkať NATO, ale Minských dohôd. „Ohľadne NATO – kurz sa nemení, ale musíme hľadať iné možnosti, ktoré nám umožnia prežiť,“ cituje veľvyslanca UNIAN.