"Vírus proti nám nebude mať šancu. Žiadny národ nie je pripravenejší ani odolnejší ako Spojené štáty." Ide o slová amerického prezidenta Donalda Trumpa z 11. marca 2020.
Z USA v ten deň hlásili 1301 prípadov nákazy koronavírusom. Centrom epidémie bola vtedy Čína a o pár dní sa k nej malo pridať Taliansko. Dnes už je však situácia z pohľadu Spojených štátov zásadné iná.
"Vidíme veľké zrýchlenie"
Počet potvrdených prípadov choroby Covid-19 v USA rastie tak rýchlo, že krajina má potenciál stať sa novým epicentrom pandémie, uviedla v utorok hovorkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie Margaret Harrisová.
"V USA teraz vidíme veľké zrýchlenie v pribúdaní nových prípadov, takže má tento potenciál," povedala Harrisová.
Čo sa počtu nakazených týka, sú USA na treťom mieste medzi všetkými krajinami sveta za už spomínanými Čínou a Talianskom. Len z 22. na 23. marca tam pribudlo vyše 10-tisíc infikovaných ľudí a aktuálne ich je celkovo 43 734. Mŕtvych Američania hlásia 582.
Najhoršie je na tom New York
Prípady nákazy už hlásia všetky štáty USA. Najviac postihnutým štátom v USA je teraz New York, ktorý hlási cez 20-tisíc potvrdených prípadov nákazy a 157 mŕtvych. Na druhom mieste je New Jersey s viac ako 2 800 nakazenými a 27 mŕtvymi. Tretia je Kalifornia a štvrtý Washingtonom.
Práve v Kalifornii, ktorá má cez 2 200 potvrdených prípadov a 43 mŕtvych a minulý týždeň zaviedla celoštátnu karanténu, dnes opatrenia ešte sprísnili. Guvernér Gavin Newsom nariadil uzavrieť všetky parkoviská pri plážach a verejných parkoch.
Cez víkend totiž podľa neho ľudia napriek karanténe vyrazili hromadne k moru a do prírody. Okres Los Angeles uzavrel parkoviská pri plážach v oblastiach Santa Monica, Venice a Malibu už v pondelok. Newsom dnes obyvateľov vyzval, aby používali "zdravý rozum" a zostali doma.