Sociálna sieť Facebook oznámila, že dnes odstránila desiatky podvodných účtov a skupín, ktorých cieľom bolo zasahovať do debaty o citlivých témach na Ukrajine a v okolitých krajinách.
Dezinformačná sieť šírila oznámenia v súlade s postojmi Kremľa a stopy od nej vraj vedú k ruským vojenským tajným službám.
Facebook zároveň zakročil proti dvom ďalším prípadom "koordinovaného neautentického správania", tieto menšie siete boli prevádzkované z Iránu, Barmy alebo Vietnamu.
Väzby na tajnú službu
Čo sa týka ruskej operácie, Facebook zmazal 78 profilov, 11 stránok a 29 skupín na svojej platforme a tiež štyri účty na Instagrame, ktorý tiež vlastní.
"Hoci sa ľudia za touto sieťou pokúšali zatajiť svoju identitu a koordináciu, naše vyšetrovanie odhalilo väzby na ruskú vojenskú tajnú službu," uvádza Nathaniel Gleicher, ktorý vedie bezpečnostné oddelenie Facebooku.
Sociálna sieť informácie o odstránených účtoch a stránkach zdieľala s analytickou skupinou Graphik, ktorá vo svojej správe manipulácie pripisuje výzvedným zložkám bežne označovaným skratkou GRU.
"Celkovo vzaté sa naratívy a geopolitické záujmy operácie prekrývali s predtým zdokumentovanými informačnými operáciami pod vedením Kremľa: Kampane obsahovali útoky na prozápadnú politiku na Ukrajine a v Moldavsku, útoky proti sýrskym záchranárom zo skupiny 'bielej prilby', a obviňovali pobaltské štáty z paranoje a rusofóbie ," opisujú analytici.
Slabý dosah
Sieť bola údajne najaktívnejšia v rokoch 2016 a 2017, hoci niektoré účty propagovali oznámenia až do okamihu blokácie.
Celkový dosah bol podľa Graphik slabý, Facebook napríklad uvádza, že k aspoň jednej zo zablokovaných skupín sa pridalo niečo cez 6000 účtov.
Graphik ale zdôrazňuje "súkromné" aktivity falošných profilov, ktoré vraj boli vytvorené pomerne starostlivo a napríklad nepoužívali fotografie prevzaté z iných stránok.
Ľudia, ktorí ich ovládali, sa napríklad vydávali za "občianskych žurnalistov" a cez facebook kontaktovali skutočných novinárov, politikov a ďalšie osobnosti v snahe pretlačiť manipulatívny obsah do iných sfér.
Aj v nezávislých mediách
Graphik uvádza, že obsah vytvorený podvodnými operáciami sa v niekoľkých prípadoch nakoniec objavil aj v nezávislých rusky hovoriacich médiách.
"Používanie súkromných správ a e-mailov na kontaktovanie novinárov a politických osobností bolo súčasťou viacerých starších informačných operácií. Tento aspekt sa nám javí ako dôležitý a zásadne neprebádaný," uvádza analýza.
Okrem stoviek ruských účtov a stránok dnes Facebook vyradil z prevádzky tiež šesť facebookových a päť instagramových profilov, "ktoré sa zapájali do zahraničného zasahovania ako súčasť malej siete s pôvodom v Iráne zameranej predovšetkým na Spojené štáty".
Ďalej zakročil proti 13 facebookovým účtom a desiatich stránkam celených na používateľov v Barme, ktorých cieľom bolo očierňovať istej telekomunikačnej spoločnosti.
Facebook podobné zásahy v posledných rokoch oznamuje pravidelne a priznáva, že boj proti najrôznejším dezinformačním operáciám predstavuje "pokračujúcu výzvu".
Podľa mnohých odborníkov naviac v tomto smere nie sú aktuálne hlavnou hrozbou siete podvodných účtov prevádzkovaných zo zahraničia, ale uzavreté skupiny autentických užívateľov či priamo politici mieriaci na domáce publikum.