Nejasnosti okolo úmrtia lekára z Wu-chanu, ktorý už v decembri varoval pred nákazou koronavírusu, vyvolali búrku nevôle.
Čínsky internet je zahltený sťažnosťami na rokovanie vlády. Na sociálnej sieti Weibo vznikol hashtag volajúci po slobode prejavu a nutnosti ospravedlnenia.
Čínske vedenie sľúbilo, že okolnosti jeho smrti vyšetrí. Cenzori však zároveň na sociálnych sieťach rýchlo odstraňujú príspevky, ktoré v súvislosti so smrťou lekára obviňujú vládu, napísal v piatok portál BBC News.
Čínske médiá oznámili, že 34-ročný doktor Li Wen-liang zomrel vo štvrtok. Podľa informácií BBC bol však Li stále nažive, ale v kritickom stave. Podľa BBC mal lekár skutočne zomrieť v piatok o 2:58 miestneho času (vo štvrtok o 19:58 SEČ).
Zasahujú cenzori
"Nespočetné množstvo mladých ľudí dnes zreje cez noc, svet nie je tak krásny, ako sme si predstavovali," napísal jeden komentátor na internet. "Hneváte sa? Pokiaľ má niekto z nás to šťastie, že v budúcnosti bude môcť hovoriť s verejnosťou, nezabudnite si spomenúť na dnešok," dodal iný užívateľ.
Tak reaguje verejnosť na čínske vedenie, ktoré podávalo nepresné informácie ohľadom smrti lekára, ktorý varoval pred koronavírusom ako jeden z prvých.
Na Weibo, čínskej sociálnej sieti podobnej Twitteru, vznikli dva hashtagy: "Wuchanská vláda dlhuje Dr. Li Wenliangovi ospravedlnenie" a "Chceme slobodu prejavu ".
Pred odstránením cenzorov priťahovali desiatky tisíc názorov. Ďalší hashtag "Chcem slobodu prejavu" pritiahol viac ako 1,8 milióna názorov v skorých ranných hodinách v piatok, než bol tiež cenzúrovaný.
Varoval pred epidémiou
Lekár Li Wen-liang pracoval v jednej z nemocníc v meste Wu-chan, z ktorého sa nový typ koronavírusu začal koncom minulého roka šíriť. V decembri poslal v uzavretej diskusné skupine správu svojim kolegom. Upozorňoval ich, že v jeho nemocnici bolo umiestnených do karantény sedem ľudí nakazených neznámym koronavírusom, ktorý sa podobá vírusu spôsobujúcemu chorobu SARS.
Varoval pred možným vypuknutím epidémie a radil lekárom, aby nosili ochranné oblečenie a pomôcky. O štyri dni neskôr ho navštívili policajti, obvinili ho zo šírenia falošných správ a rušenia verejného poriadku a vyzvali ho, aby svoje "nelegálne aktivity" ukončil.
Od konca minulého roka si vírus v pevninskej Číne vyžiadal 31 161 nakazených a 636 mŕtvych. Stovky ďalších prípadov infekcie bolo zaznamenaných mimo pevninskú Čínu, po jednom mŕtvom ohlásili Hongkong a Filipíny.