Saudská Arábia "s vysokou pravdepodobnosťou" stála za kyberútokom na miliardára a šéfa Amazonu Jeffa Bezosa z roku 2018. S odkazom na oficiálne vyšetrovanie aj šetrenie Bezosovho bezpečnostného tímu o tom informoval denník Financial Times.
Útok mala spustiť správa priamo od saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána, veľvyslanectvo Saudskej Arábie v Spojených štátoch však obvinenia na twitteri dôrazne odmietlo a označilo ich za "absurdné".
Recent media reports that suggest the Kingdom is behind a hacking of Mr. Jeff Bezos' phone are absurd. We call for an investigation on these claims so that we can have all the facts out.
— Saudi Embassy (@SaudiEmbassyUSA) January 22, 2020
Bezos podľa denníka dostal správu od korunného princa cez službu WhatsApp. V nasledujúcich hodinách bolo z Bezosovho telefónu extrahované veľké množstvo dát, pričom výsledky forenznej analýzy ukázali, že túto extrakciu s najväčšou pravdepodobnosťou odštartovalo práve video z bin Salmanovej správy.
Vražda novinára
Forenzní experti začali skúmať miliardárov telefón po tom, čo americký bulvárny denník pred rokom zverejnil intímne detaily z jeho súkromného života, vrátane textových správ. Vlastné vyšetrovanie začal aj Bezosov bezpečnostný tím, ktorý tiež dospel k záveru, že prístup k telefónu získali podľa všetkého Saudovia. Svoje závery odovzdali odborníci polícii.
Najbohatší muž sveta Bezos je zároveň majiteľom denníka The Washington Post, pre ktorý pracoval aj zavraždený saudskoarabský novinár Džamál Chášukdží. Správu od bin Salmána miliardár dostal pol roka pred Chášukdžiho smrťou, prvého mája 2018.
Chášukdží vo svojom stĺpčeku kritizoval Rijád za represívne kroky proti aktivistom a intelektuálom. Odborníci na Saudskú Arábiu sa domnievajú, že práve novinárove texty stáli za kyberútokom na Bezosa.
Žiadne zábrany
"Asi si myslel (korunný princ), že pokiaľ bude na Bezosa niečo mať, môže ovplyvniť podobu článkov o Saudskej Arábii (v denníku The Washinton Post). Je vidieť, že Saudovia nemajú pri ochrane a postupe Muhammeda bin Salmána žiadne ozajstné zábrany či hranice. Či už sa jedná o útok na riaditeľa jednej z najväčších svetových spoločností alebo na osamelého disidenta," okomentoval záležitosť Andrew Miller, americký odborník na Blízky východ a člen americkej Národnej bezpečnostnej rady (NSC) za exprezidenta Baracka Obamu.
Vražda Chášukdžího v roku 2018 vyvolala pobúrenie po celom svete. Rijád jeho smrť priznal až po viac ako dvoch týždňoch, bola vraj vykonaná bez vedomia korunného princa. To sa ale nezdá vládam mnohých krajín či napríklad americkej výzvednej službe CIA. Rijád akýkoľvek podiel bin Salmána na zabití novinára opakovane odmieta. Na konci minulého decembra za čin odsúdil päť ľudí na smrť a ďalších troch poslal do väzenia.