Najvyšší súd pravdepodobne trest smrti potvrdí, vyhlásil v rozhovore pre sobotňajšie vydanie talianskeho denníka Corriere della Sera Saíf al-Islám, syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Práve Kaddáfího syn bol pritom prvý, kto začal v rozhovoroch pre západné médiá uisťovať, že trest smrti v prípade sestričiek a lekára vykonaný nebude.
V najnovšom rozhovore pre Corriere della Sera al-Islám povedal, že aj keď trest smrti zrejme zostane v platnosti, bude tu ešte možnosť trest znížiť výmenou za kompenzácie rodinám obetí. "Najvyšší súd oznámi svoj verdikt v stredu, a okamžite po jeho oznámení začneme pracovať na balíku opatrení, ktoré by mali prispieť k riešeniu tohto problému," cituje denník Kaddáfího syna.
Päť bulharských sestričiek a palestínsky lekár boli v Líbyi v roku 2004 odsúdení na trest smrti po tom, čo sa k úmyselnému nakazeniu 438 detí vírusom HIV v nemocnici v Benghází priznali. Teraz tvrdia, že boli k priznaniu prinútení mučením. Líbyjský najvyšší súd nariadil v tejto kauze po silnom medzinárodnom tlaku nový proces. V decembri minulého roka však súd potvrdil rozsudok: Trest smrti zastrelením popravčou čatou. V posledných týždňoch sa z Tripolisu ozývali signály, podľa ktorých by mali sestričky aj s lekárom poprave nakoniec uniknúť.
Päťdesiatšesť z detí, ktoré boli v líbyjskej nemocnici nakazené vírusom HIV, už zomrelo na AIDS. Medzinárodní experti však tvrdia, že deti nenakazili bulharské sestričky - za ich nakazením boli údajne zlé hygienické podmienky v nemocnici.
Prípad bulharských sestričiek a palestínskeho lekára vyhrotil vzťahy medzi Líbyou a medzinárodným spoločenstvom, ktoré sa po desaťročiach, kedy Západ Líbyu a jej vodcu Kaddáfího označoval za jedného z hlavných sponzorov terorizmu, začali postupne urovnávať.