Irán obnoví činnosť v jadrovom reaktore na ťažkú vodu v Araku. Pred poslancami to povedal šéf iránskej organizácie pre atómovú energiu Alí Akbar Saleh. Informovala o tom iránska agentúra ISNA.
Hrozí ďalšie porušenie dohody
Ak to Irán urobí, pôjde o ďalšie porušenie dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015. Irán ju začal vypovedať v máji kvôli postoju USA, ktoré od dohody odstúpili vlani a obnovili sankcie proti Iránu.
Irán pohrozil, že dohodu prestane plniť tiež, ale ešte vyčkáva, že ostatní signatári - Rusko, Čína, Francúzsko, Británia a Nemecko - pomôžu zmierniť dopad amerických sankcií na Irán.
Dnes sa o tom bude rokovať vo Viedni. Irán sa v dohode zaviazal, že zariadenie v Araku bude prestavané tak, aby nemohlo slúžiť na výrobu plutónia využiteľného pre atómovú bombu.
Jadro reaktora musí byť podľa dohody odstránené a zabetónované, aby nemohlo byť v budúcnosti použité znova. V januári 2016 Iránci ohlásili, že odstránili vnútornú časť ťažkovodného reaktora.
Postupne vypovedajú záväzky
Dohodou z roku 2015 sa Irán zaviazal k vyradeniu časti centrifúg využívaných na obohacovanie uránu, k vyvezeniu väčšiny už obohateného uránu, k premene niektorých zariadení na výskumné pracoviská a k prestavbe reaktora v Araku.
Výmenou za to boli zrušené medzinárodné sankcie proti nemu. Dohoda sa vyjednala za vlády minulého amerického prezidenta Baracka Obamu, avšak jeho nástupca Donald Trump dohodu označil ešte v kampani za najhoršiu, aká bola kedy podpísaná. Vypovedal ju s tým, že je neúčinná a nebráni Iránu získať jadrovú zbraň. Je pripravený vyjednať novú dohodu.
Irán tento rok začal postupne vypovedať svoje záväzky - začal obohacovať urán nad povolených 3,67 percenta, prestal nízko obohatený urán vyvážať, takže prekročil 300-kilogramový limit jeho zásob.
Prezident Hasan Rúhání 3. júla oznámil, že Irán začne obohacovať na vyššie hodnoty a obnoví prevádzku v tažkovodnom reaktore v Araku, ak zostávajúci signatári nezačnú účinne chrániť iránske hospodárstvo pred dopadom amerických sankcií.