Vizitka amerického ministra obrany Jamesa Mattisa (68), ktorý oznámil rezignáciu po nezhodách s prezidentom Donaldom Trumpom (príčinou bol podľa médií spor o amerických vojakov v Sýrii, s ktorých stiahnutím šéf Pentagónu nesúhlasil).
Mattis predstavoval v Trumpovej vláde umiernený hlas, ale spolupráca s nevyspytateľným prezidentom bola pre neho stále ťažšia. Stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie proti jeho vôli predstavuje poslednú kvapku pre tohto bývalého námorného generála, ktorý je posledným z tých, ktorých Trump pri nástupe do úradu nazýval "moji generáli".
O jeho prípadnej rezignácii sa špekulovalo už skôr a tieto zvesti živil aj samotný Trump. "Je skôr demokrat, nech si ide," vyhlásil napríklad Trump tento rok v októbri.
Mattis mal zo začiatku značný vplyv - dostal priestor na realizáciu útokov pomocou dronov v Somálsku a Jemene a rozhodoval o tom, koľko síl rozmiestniť v Sýrii a v Iraku.
Rekordný rozpočet
Presvedčil prezidenta Trumpa, aby prehodnotil zámer stiahnuť oddiely z Afganistanu a dvakrát za sebou sa mu podarilo zabezpečiť pre rezort obrany rekordný rozpočet.
"Neprijal by som túto funkciu, keby som nebol presvedčený, že prezident bude počúvať moje návrhy," vyhlásil v januári 2017 pri svojom vymenovaní.
Ale jeho vplyv slabol po odchode jeho najbližších umiernených spojencov vo vláde tento rok na jar - ministra zahraničia Rexa Tillersona a národného bezpečnostného poradcu Herberta Raymonda McMastera. Nahradili ich Mike Pompeo a John Bolton s povesťou jastrabov.
Mattis bol prvým generálom vo výslužbe, ktorý sa stal americkým ministrom obrany od roku 1950, kedy do čela Pentagonu vymenoval prezident Harry Truman generála Georgea Marshalla. Z armády odišiel v roku 2013.
Kritizoval sťahovanie amerických vojakov z Blízkeho východu a je odporcom zbližovania s Iránom, ktorý považuje spoločne s Islamským štátom a teroristickou sieťou al-Kájda za najväčšiu hrozbu na Blízkom východe. Za riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu považuje vznik dvoch štátov.
Vojenský mních aj zúrivý pes
Prezývku "vojenský mních" Mattisovi vyslúžila jeho povesť jedného z najväčších intelektuálov amerického dôstojníckeho zboru. Jeho osobná knižnica predstavuje 7-tisíc zväzkov. Je slobodný a bezdetný.
Ďalšiu prezývku "zúrivý pes" získal za svoj bojový zápal. Velil jednotkám námornej pechoty počas operácie Púštna búrka v Iraku a špeciálnym silám počas operácie Trvalá sloboda v Afganistane.
Viedol napríklad prudké boje o irackú Fallúdžu v roku 2004 a je známy svojím drsným a kritizovaným vyhlásením z roku 2005: "Prídete do Afganistanu, narazíte na chlapov, ktorí päť rokov mlátili ženy okolo seba, pretože nechodili zahalené. Viete, takí chlapi rovnako nemajú odvahu. Takže je sakramentsky zábavné ich strieľať."
Cesta v armáde
Mattis sa do armády prihlásil hneď po strednej škole. Narodený 8. septembra 1950 v Pullmane v štáte Washington vyštudoval históriu na štátnej Centrálnej washingtonskej univerzite a v roku 1972 nastúpil do dôstojníckeho záložnického kurzu ROTC. Potom prešiel k námornej pechote.
V rokoch 2007 až 2009 bol šéfom spojeneckého veliteľstva NATO pre transformáciu (ACT), v rokoch 2007 až 2010 riadil Veliteľstvo spoločných síl americkej armády (USJFCOM) v Norfolku. V rokoch 2010 až 2013 stál na čele veliteľstva ozbrojených síl USA pre Blízky východ, Perzský záliv a severnú Afriku (CENTCOM).
Po odchode z armády bol tento absolvent niekoľkých vojenských škôl a akadémií (vrátane Univerzity národnej obrany (NDU) vo Washingtone) členom predstavenstva zbrojárskeho koncernu General Dynamics a pôsobil v kontroverzný spoločnosti Theranos, ktorá sa zaoberala novátorskými krvnými testami a tento rok v septembri skončila.
V roku 2015 sa Mattis stal členom poradenského zboru neziskové organizácie Spirit of America, ktorá pomáha potrebným v Iraku, Afganistane a v Afrike.
Mattis je zapáleným historikom, ktorý študuje vojnové umenie amerických indiánov, samurajov alebo starovekých Sparťanov. Medzi vojakmi bol veľmi obľúbený vďaka svojmu priamemu vystupovaniu aj kvôli tomu, že aj k radovým vojakom sa vždy správal ako k seberovným. Dokázal sa za nich takisto vždy postaviť.