Nekontrolované klimatické zmeny budú stáť Spojené štáty do konca storočia stovky miliárd dolárov. A budú ničiť všetko od ľudského zdravia cez infraštruktúru až po poľnohospodárstvo. Aj toto sa píše v americkej vládnej správe, ktorú zverejnili v piatok. Biely dom označil správu za nepresnú. Pomáhali ju pritom písať ľudia z amerických vládnych agentúr.
Podľa správy klimatická zmena „predstavuje narastajúci problém pre ľudské zdravie a bezpečnosť, kvalitu života a tempo ekonomického rastu.“ Varovanie je v rozpore s politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, pripomína server BBC News. Hovorkyňa Bieleho domu Lindsay Waltersová uviedla, že text „...je založený prevažne na extrémnom scenári.“
Nová správa ukazuje pravdepodoboné dopady klimatickej zmeny na každú sféru americkej spoločnosti. „S pokračujúcim nárastom emisií budú ročné straty v niektorých hospodárskych odvetviach dosahovať do konca storočia stovky miliárd dolárov, teda väčších hodnôt, než je doterajší hrubý domáci produkt niekoľkých amerických štátov,“ konštatuje sa v správe.
„Bez zásadného a udržateľného globálneho úsilia o zmiernenie klimatických zmien budú tieto zmeny spôsobovať čím ďalej tým väčšie straty americkej infraštruktúre a majetku a spomaľovať tempo ekonomického rastu v tomto storočí,“ pokračuje správa.
Dokument pripomína, že klimatickú hnizmenu už teraz pociťuje mnoho oblastí po celej planéte, vrátane častejších a intenzívnejších prípadov extrémneho počasia a prírodných katastrof.
Podľa reportéra BBC News Jamesa Cooka je správa pozoruhodná z dvoch dôvodov. Po prvé, nie je abstraktná, ale uvádza množstvo konkrétnych príkladov: preplnené priehrady v Južnej Karolíne, zlú úrodu vo vyprahnutej oblasti Veľkých prérií či nárast počtu prípadov chorôb prenášaných hmyzom na Floride.
Po druhé, správa sa zameriava na hospodárske dôsledky, čím napadá tvrdenie Bieleho domu, ktorý opakuje, že dáva prednosť ekonomickému rastu pred ekologickými opatreniami.
Biely dom vlani odstúpil od parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Zmluva má prostredníctvom obmedzení emsií skleníkových plynov udržať zvyšovanie teploty výrazne pod dvomi stupňami Celzia v porovnaní s teplotou v predindustriálnom období.
Trump zrušil americké záväzky s odôvodnením, že parížska zmluva poškodzuje rozvoj amerického priemyslu a znevýhodňuje USA oproti ďalším krajinám, ako sú Čína či India.
V októbri Trump prehlásil, že pochybuje o skutočnom vplyve ľudskej činnosti na klimatické zmeny. Šéf Bieleho domu rovnako povedal, že vedci z celej veci urobili obrovskú politickú záležtosť. Počas svojej predvolebnej kampane Trump označil otepľovanie planéty za mystifikáciu.