Kvalita ovzdušia v Pekingu sa v posledných rokoch podľa oficiálnych štatistík síce znateľne zlepšila a pekinská radnica sa dnes pochválila výrazným znížením hladiny jemných prachových častíc vo vzduchu, znečistenie stále prekračuje odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie.
Stav ovzdušia v čínskej metropole teraz nerobí starosti len jej obyvateľom, ale aj športovcom, ktorí sa vo februári chystajú na zimné olympijské hry, napísala agentúra AFP.
Zmenu odštartoval až súhlas
Keď v roku 2015 Peking, považovaný vtedy za jedno z najznečistenejších miest na svete, získal právo organizovať olympijské hry, vyhlásil znečisteniu doslova vojnu. Odvtedy uzavrel desiatky uhoľných elektrární a presunul továrne za mesto. V oblasti vykurovania postupne prechádza od uhlia k zemnému plynu.
Tieto opatrenia umožnili značne znížiť koncentráciu jemných prachových častíc PM2,5 vo vzduchu. Tento prach vo vzduchu predstavuje značné nebezpečenstvo pre zdravie z toho dôvodu, že preniká hlboko do pľúc a podieľa sa na vzniku rakoviny a srdcových problémov.
Odbor pre životné prostredie pekinskej radnice dnes oznámil, že koncentrácia týchto častíc na meter kubický predstavovala v minulom roku 33 mikrogramov, a oproti roku 2013 sa tak znížila asi na tretinu.
Výsledok za minulý rok stále šesťnásobne prekračuje nové odporúčanie zdravotníckej organizácii, teda päť mikrogramov na meter kubický, podotkla AFP.
"Priemerná hladina jemných častíc PM2,5 sa znížila oproti roku 2013, kedy sa meranie začalo, o 63,1 percenta. Tempo znižovania je tak oveľa rýchlejšie ako vo vyspelých krajinách za rovnaké obdobie," zdôraznilo vedenie čínskeho hlavného mesta.
Radikálne zmeny, no len pre dve mestá
V posledných rokoch tiež výrazne ubudlo dní v roku, keď Peking kvôli zlej kvalite vzduchu zahaľuje štipľavý oblak. Obe mestá, kde sa budú hry konať, Peking a Čang-ťia-kchou, majú krízový plán pre prípad, že by znečistenie okolo športovísk ovplyvňovalo viditeľnosť, zdôraznilo minulý týždeň ministerstvo životného prostredia.
Čína chce počas olympijského súťaženia dať na obdiv svoje snahy v oblasti ochrany životného prostredia aj inak. Energiu počas olympijských hier tak budú napríklad zaisťovať nové veterné a solárne farmy.
Správu o zlepšení kvality vzduchu v Pekingu privítal predstaviteľ ekologickej organizácie Greenpeace v Číne Li-šou. Podotkol, že Čína by sa mala usilovať o lepšie ovzdušie aj mimo hlavného mesta.
"Údaje o kvalite vzduchu v Pekingu za rok 2021 sú povzbudivé," povedal Li Šuo. "Ak sa má obyvateľom Pekingu dobre dýchať, je potrebné, aby sa urobil väčší pokrok aj v mnohých iných čínskych provinciách," doplnil Li.