Obyvatelia krajín Európskej únie nemajú jednoznačný názor na jadrovú energiu.
Prieskum Eurobarometra z jesene ukázal, že pri otázke týkajúcej sa očakávaní od jadrového výskumu bol pomer ľudí s pozitívnym a negatívnym názorom vyrovnaný a predstavoval 46 percent.
Vplyv na to však malo hlavne jasné odmietnutie v Nemecku a veľká skepsa vo Francúzsku. Vo väčšine menších krajín Európskej únie, na čele s Českou republikou, majú obyvatelia na jadrový výskum prevažne pozitívny názor. Upozornila na to dnes rakúska agentúra APA.
Rakúsko má odmietavý postoj
Rakúsko má dlhodobo odmietavý postoj k jadrovej energii. Európska komisia však po novom zmenila plány a chce zaradiť jadro a zemný plyn za určitých podmienok na zoznam takzvaných zelených investícií.
Členské štáty dvadsaťsedmičky sa majú k návrhu vyjadriť do 12. januára. Spadol by pod stôl, keby sa proti nemu vyslovilo najmenej 20 krajín s najmenej 65 percentami obyvateľov Európskej únie alebo aspoň 353 europoslancov.
To sa však podľa agentúr zdá zatiaľ nepravdepodobné.
Otázka týkajúca sa hodnotenia jadrovej energie bola súčasťou prieskumu o postoji Európanov k vede a technike. V prieskume na otázky odpovedalo 26 827 respondentov.
Najväčšiu podporu majú alternatívne zdroje
Prieskum sa pýtal aj na tri možnosti produkcie energie. Najväčšiu podporu vo všetkých krajinách Európskej únie v ňom mali alternatívne zdroje, 92 percent respondentov uviedlo, že v nasledujúcich 20 rokoch očakáva pozitívny vplyv solárnej energie a 87 percent očakáva pozitívny efekt veternej energie.
V prípade jadrovej energie však prieskum neukázal jasný názorový obraz. Že jadrový výskum bude mať celkovo pozitívny efekt na ich život sa domnieva 46 percent opýtaných, rovnaký pomer však čaká aj negatívne účinky.
Ďalšie tri percentá neočakávajú žiadny vplyv a päť percent sa nevyjadrilo.
Výrazná skepsa je aj v Nemecku
Prieskum však odhalil obrovské rozdiely medzi jednotlivými členskými krajinami Európskej únie. Skepsa je výrazná najmä v Nemecku a Rakúsku.
Pozitívny vplyv jadrovej energie v Nemecku očakáva len 25 percent opýtaných, v Rakúsku je to 30 percent. Negatívne dopady čaká 69 percent Nemcov a 66 percent Rakúšanov. Odmietavý postoj prevažuje aj v Luxembursku a Grécku.
Francúzsko sa takmer zhoduje s európskym priemerom, podiely respondentov s pozitívnym a negatívnym očakávaním sa vyrovnávajú na 45 percent.
Takmer zhodné sú postoje opýtaných aj v Španielsku, Portugalsku, Dánsku a Belgicku.
Sú aj krajiny s pozitívnym postojom
V ostatných krajinách Únie však prevažujú pozitívne očakávania od jadrovej energie, a to hlavne v Českej republike, kde má pozitívny postoj 79 percent opýtaných.
V Bulharsku je to 69 percent a na Slovensku a vo Švédsku sa dve tretiny opýtaných domnievajú, že jadrová energia bude mať pozitívny vplyv. Vo Fínsku a Poľsku očakáva pozitívny vplyv jadrovej energie 60 percent respondentov.
Poľsko plánuje začať prevádzku svojej prvej jadrovej elektrárne v roku 2033.
Decembrový prieskum agentúry IBRS ukázal, že podpora jadrovej energetiky v Česku vzrástla za pol roka o šesť percent.
Rast podpory podľa IBRS súvisí so záujmom o dostatok energie, sebestačnosti a ekologickej výroby. Jadro podľa prieskumu vystriedalo na čele najpreferovanejších elektrární obnoviteľné zdroje. Aj ich obľuba však zostáva vysoká.