Dohovor o právnom statuse Kaspického mora dnes po viac ako 20 rokoch rokovaní podpísali vrcholní predstavitelia Ruska, Kazachstanu, Turkménska, Azerbajdžanu a Iránu.
Rokovania sa v kazašskom meste Aktau zúčastnili prezidenti Vladimir Putin, Nursultan Nazarbajev, Gurbanguli Berdymuhamedov, Ilham Alijev a Hasan Rúhání, napísala agentúra TASS.
Debata o vymedzení sfér vplyvu pobrežných štátov začala v roku 1996. Predtým bolo totiž more pod kontrolou prakticky len dvoch štátov, Sovietskeho zväzu a Iránu. Po zániku ZSSR v roku 1991 sa ale počet pobrežných štátov zvýšil na päť.
Konvencia uvádza hranice hospodárskych zón a zavádza šesťnásťkilometrové pobrežné pásmo a navyše ešte ďalšie šesťnásťkilometrové pásmo pre rybolov.
Jej súčasťou sú národné kvóty rybolovu, sprísnená ochrana životného prostredia a zásady spolupráce v bezpečnostnej oblasti. Zmluva zakazuje prítomnosť cudzích ozbrojených síl v oblasti Kaspického mora.
Iránsky prezident Hasan Rúhání dnes však upozornil, že nový dokument nestanovuje konečné hranice rozdelenia morského dna, bohatého na ropu a zemný plyn. Tie by mali krajiny stanoviť počas ďalších rokovaní.
Podľa ruského denníka Kommersant ale užívanie dna Kaspického mora stanovuje nové konvencie na základe medzinárodného práva.