Zhromaždenie pri prejave nového etiópskeho premiéra Abiye Ahmeda v Addis Abebe prerušila explózia. Premiér vzápätí v televíznom prejave oznámil, že niekoľko ľudí prišlo o život a ďalší boli zranení. Agentúra Reuters s odvolaním sa na svedkov incidentu uviedla, že výbuch spôsobil granát.
"Bol to granát. Niekto sa ho snažil hodiť na pódium, kde bol premiér," uviedol jeden z organizátorov zhromaždenia stúpencov štyridsaťjedenročného premiéra Seyoum Teshome.
Ahmeda z miesta odviezla ochranka. Následne v televíznom prejave incident označil za "neúspešný pokus síl, ktoré nechcú jednotnú Etiópiu" a uviedol, že zabitých bolo "niekoľko ľudí".
Premiér hovoril na námestí v Addis Abebe pred davom stúpencov, ktorí držali transparenty s nápismi ako: "Jedna láska, jedna Etiópia". Desaťtisícom zhromaždených premiér odkázal, že zmeny nastanú čoskoro a budú nezvratné.
Ahmed, ktorý úrad zastáva od apríla, obyvateľov druhej najľudnatejšej africkej krajiny prekvapil, keď oznámil, že prepustí desaťtisíce väzňov a otvorí štátne firmy súkromným investorom. Rovnako sa vyslovil za bezpodmienečné zmierenie so susednou Eritreou.
S reformami nie sú ale spokojní všetci. Niektorí Etiópčania pri hranici s Eritreou proti zmiereniu protestovali. Tigrejský ľudový oslobodzovací front, ktorý je stranou v etiópskej vládnej koalície a uplynulých 27 rokov bol dominantnou silou v etiópskej vláde, uviedol, že prímerie bolo oznámené predtým, než o tom rokoval kongres vládnucej strany.
Medzi Etiópiou a Eritreou panovalo napätie od konca vojny v rokoch 1998-2000. Povojnová medzinárodná komisia totiž rozhodla, že mesto Badme a niekoľko ďalších území pripadne Eritrei, čo Etiópia odmietla akceptovať a zo sporného územia nestiahla vojakov. Eritrea preto Etiópiu obvinila z okupácie.
Obnovenie diplomatických stykov Eritrea podmienila etiópskym súhlasom s povojnovou hranicou. Nový etiópsky premiér sa však zaviazal, že sa bude usilovať o zmierenie so severnými susedmi.
Eritrea predtým patrila k Etiópii, v roku 1991 ale získala po 30 rokoch bojov samostatnosť. Obe krajiny sa spolu v rokoch 1998 až 2000 stretli v ďalšej vojne. Pri novom konflikte prišlo o život do 70-tisíc ľudí.