V ochrannej zóne okolo odstavenej jadrovej elektrárne Černobyľ na severe Ukrajiny vypukol veľký lesný požiar. Premiér Volodymyr Hrojsman v utorok upokojoval obyvateľstvo, že nie je dôvod sa znepokojovať.
Úrady oznámili, že nezaznamenali zvýšenie rádioaktivity. Vedci sa však ohňa v kontaminovanom Červenom lese obávajú.
Rádioaktívne čiatočky
Katastrofických veľkých požiarov sa vedci obávajú už roky, píše web Rádia Slobodná Európa (RFE / RL). Stromy v tridsaťkilometrovej zóne okolo miesta najhoršej jadrovej havárie v histórii totiž podľa nich stále zadržiavajú rádioaktívne čiastočky, ktoré sa požiarom dostávajú znovu do ovzdušia.
A vietor ich potom roznesie nielen do okolia, ale napríklad až do Veľkej Británie, upozorňujú vedci. K slovám premiéra, že sa ničivého požiaru v takzvanom Červenom lese netreba obávať, sú preto skeptickí. Les je totiž jedným z najviac kontaminovaných miest pri elektrárni, dodáva RFE / RL.
Premiér podľa denníka Ukrajinská pravda odporučil ľuďom neznepokojovat sa, požiar podľa neho nepredstavuje nebezpečenstvo pre obyvateľstvo a namerané hodnoty radiácie sú tak v Kyjeve, tak v Černobyle hlboko pod prípustnou mierou. "Situáciu plne kontrolujeme," zdôraznil Hrojsman.
Proti požiaru bola nasadená technika
S plameňmi podľa agentúry Interfax bojuje 126 hasičov s 29 kusmi techniky, vrátane dvoch lietadiel a vrtuľníka. Požiar podľa ministerstva ochrany životného prostredia a prírodných zdrojov je na ploche desiatich hektárov v zóne, zriadenej po explózii štvrtého reaktora v roku 1986.
Z okolia sa museli vysťahovať ľudia, ochranná zóna je naďalej oficiálne neobývaná a rádioaktivita sa kontroluje na 39 miestach. Namerané údaje prichádzajú do dispečingu za bežných okolností každú hodinu, za výnimočnej situácie, ako je teraz, každé dve minúty, uviedlo ministerstvo. V komuniké v utorok ubezpečilo, že namerané hodnoty ukazujú, že k žiadnemu zhoršeniu nedošlo.
Požiare v okolí Černobyľu nie sú nijako vzácne. V roku 2015 oheň zachvátil 1 500 hektárov. Vo vtedajšom suchom a horúcom lete zaznamenali hasiči v okolí Černobyľu desiatky požiarov, ale menej rozsiahlych. Vedci potom podľa RFE / RL namerali hodnoty rádioaktívneho izotopu Cézium -137 desaťkrát vyššie, ako je norma.