Výskum vedcov z Juhoafrickej republiky naznačuje, že nákaza koronavírusovým variantom omikron zvyšuje neutralizujúcu odolnosť voči variantu delta.
V utorok o tom informovala tlačová agentúra Reuters.
Omikron voči delte
Výskum, ktorý ešte neposúdili kolegovia experti, dospel k záveru, že u ľudí, ktorí boli nakazení omikronom, predovšetkým u zaočkovaných, sa vyvinula zvýšená imunita voči variantu delta.
Do štúdie bolo zapojených 33 zaočkovaných a nezaočkovaných ľudí, ktorí sa nakazili omikronom v Juhoafrickej republike.
Autori zistili, že neutralizácia omikronu sa za 14 dní od zaradenia do výskumu zvýšila 14-násobne, a takisto zistili, že 4,4-násobne sa zvýšila neutralizácia variantu delta.
"Zvýšenie v neutralizovaní variantu delta u jednotlivcov nakazených omikronom zrejme vedie k zníženej schopnosti variantu delta znovu nakaziť týchto jednotlivcov," uviedli vedci.
Menej hospitalizácií a ľahší priebeh
If, as it currently looks like from the South African experience, Omicron is less pathogenic, then this will help push Delta out, as it should decrease the likelihood that someone infected with Omicron will get re-infected with Delta.
— Alex Sigal (@sigallab) December 27, 2021
Alex Sigal, profesor z Afrického ústavu pre výskum zdravia v Juhoafrickej republike, na Twitteri v pondelok napísal, že ak je omikron menej choroboplodný – ako to ukazujú skúsenosti z Juhoafrickej republiky, "tak to pomôže vytlačiť deltu".
Podľa skoršej juhoafrickej štúdie je u ľudí nakazených omikronom menšie riziko hospitalizácie a ťažkého priebehu oproti nákaze deltou, aj keď autori tvrdia, že čiastočne to možno pripísať silnej imunite obyvateľstva.
Variant omikron, prvýkrát zistený v novembri v regióne južnej Afriky a v Hongkongu, sa rozšíril do celého sveta. Hrozí preplnenie nemocníc a narušenie cestovných plánov ľudí na tento sviatočný týždeň, pripomenula agentúra Reuters.