Experti Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes zahájili prácu v sýrskej Dúme pri vyšetrovaní chemického útoku, ktorý tam bol údajne spáchaný pred dvoma týždňami.
Vzorky, ktoré už odobrali, budú analyzované v laboratóriách v Holandsku, informovala podľa agentúry DPA OPCW, ktorá nevylúčila, že jej špecialisti pôjdu ešte raz.
Dúma sa 7. apríla stala terčom údajného chemického útoku, ktorý si vyžiadal cez 40 životov a ktorý opozičné sily a Západ pripisujú sýrskej vláde prezidenta Bašára Asada. Damask rovnako ako jeho spojenec Moskva obvinenia z útoku odmietajú.
Minulú sobotu Spojené štáty, Británia a Francúzsko reagovali koordinovaným vojenským úderom na sýrske ciele, ktoré podľa západných krajín slúžili na spracovávanie a ďalšie skladovanie chemických zbraní. Nikto pri náletoch nezomrel. Damask a Moskva nálety ale označili za agresiu proti suverénnemu štátu.
Bezpečnostný analytik Juraj Krúpa analyzoval pre HN aktuálnu situáciu v Sýrii po raketovom útoku západných krajín cez víkend.
Experti z OPCW, ktorí boli poverení hľadaním stôp po údajnom útoku, sa do Dúmy doteraz nedostali, hoci do Damasku prišli už minulý víkend. Odklad misie Damask a Moskva okrem iného zdôvodnili bezpečnostnými rizikami.
Bezpečnostné tím OSN, ktorý do Dúmy prišiel ako predvoj misie OPCW, v utorok musel mesto opustiť, keď sa stal terčom streľby neznámych útočníkov. V piatok sa objavili špekulácie, že bol v Dúme videný voz OSN, agentúra Reuters ale vzápätí napísala, že išlo zrejme iba o vozidlo s poznávacou značkou typickou pre medzinárodné organizácie.
Francúzske ministerstvo zahraničia v utorok dalo najavo obavu, že dôkazy o chemickom útoky z Dúmy miznú, zatiaľ čo vyšetrovanie sa odkladá. Moskva obvinenia z marenia práce medzinárodných expertov odmieta.
Americký minister obrany Jim Mattis obvinil z marenia práce vyšetrovateľov OPCW sýrsku vládu. Damask je podľa neho známy tým, že "sa snaží odpratať dôkazy predtým, než sa na miesto dostane tím vyšetrovateľov".