Spojené štáty uvažujú o medzinárodnej vojenskej reakcii na údajný chemický útok v Sýrii. Agentúre Reuters to povedali nemenovaní americkí činitelia. Prezident Donald Trump sľúbil, že jeho reakcia bude rýchla a energická.
Podľa newyorských médií sa k sýrskym brehom blíži najmenej jedna americká loď s okrídlenými raketami Tomahawk.
"Máme rad vojenských možností," uviedol Trump v pondelok. "Každý za svoje činy zaplatí. On (ruský prezident Vladimir Putin) zaplatí, každý zaplatí," vyhlásil šéf Bieleho domu a dodal, že ruský prezident a jeho iránsky spojenec sa nesmú vyhnúť zodpovednosti, ak sýrskemu režimu v útoku pomáhali.
V oblasti budú mať dve lode
Denník The Wall Street Journal dnes napísal, že k sýrskym brehom mieri americká vojenská loď USS Porter, ktorá má na miesto doraziť v priebehu niekoľkých dní. Vo východnom Stredomorí už operuje torpédoborec USS Donald Cook rovnako vyzbrojený raketami Tomahawk.
Ruské médiá v utorok oznámili, že Donald Cook vyplával z cyperského prístavu na východ a pohybuje sa teraz asi 100 kilometrov od sýrskeho Tartusu, kde má Rusko námornú základňu.
Pomôcť môžu aj spojenci z Blízkeho východu a Británie
Podľa Bieleho domu americký prezident o situácii v Sýrii v pondelok telefonicky hovoril so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom. Podľa odborníkov na sýrsku vojnu by potenciálnymi partnermi v prípadnej americkej vojenskej operácii mohli byť tiež Británia a spojenci z Blízkeho východu.
Záchranári zo sýrskej organizácie Biele prilby tvrdia, že mesto Dúmá, posledná bašta povstalcov vo východnej Ghúte, sa v sobotu stalo terčom chemického útoku sýrskych vládnych síl. Sýrska vláda to ale poprela, rovnako ako to odmietol jej spojenec Rusko.
Spojené štáty v utorok podľa diplomatov plánujú vyzvať Bezpečnostnú radu OSN na hlasovanie o návrhu na nové vyšetrovanie zodpovednosti za používanie chemických zbraní v Sýrii.