Rovno do práce si pre dvoch ruských inžinierov z jadrového strediska v Sarove prišli agenti tajnej služby. Nie kvôli tomu, že by vyrábali vlastné jadrové bomby, ale preto, že použili miestny superpočítač k "ťažbe" Bitcoinu.
Kolíska ruskej jadrovej bomby
Takmer stotisícové mesto, ležiace asi 500 kilometrov juhovýchodne od Moskvy, bývalo za čias Sovietskeho zväzu utajovaným mestom (najznámejším krycím názvom býval Arzamas-16) aj kolískou ruskej jadrovej a vodíkovej bomby.
Jadrové hlavice sa v spomínanom stredisku dodnes vyvíjajú a vyrábajú. Pred niekoľkými rokmi tu bol podľa médií spustený najvýkonnejší počítač v Rusku.
"Skutočne došlo k pokusu o nepovolené použitie služobných počítačových kapacít na súkromné účely, vrátane takzvanej ťažby. Ťažiarov zadržali príslušné orgány. Pokiaľ vieme, sú trestne stíhaní," povedala v piatok agentúre Interfax hovorkyňa jadrového strediska Taťjana Zalessky.
"Podobné pokusy sa v poslednej dobe vyskytli v rade veľkých podnikov, ktoré disponujú výkonnými počítačmi. Budeme tvrdo postihovať túto technicky neperspektívnu a trestne postihnuteľnú činnosť," dodala.
O prácu neprišli
Hovorkyňa nespresnila, koľko pracovníkov strediska si tajní agenti odviedli, podľa médií išlo o dvoch inžinierov.
"Vymysleli spôsob, ako úplne splatiť štátny dlh. Namiesto to, aby sa o nápad podelili s vedením, rozhodli sa najskôr postarať o vlastné financie. Ale chytili ich pri tom," poznamenal server Newsru.com.
Už bez irónie dodal, že spomenutí inžinieri "akýmsi neuveriteľným spôsobom" dokázali superpočítač pripojiť k internetu. To však zaznamenala bezpečnostná služba, a tak tajní agenti dorazili ešte skôr ako Bitcoin.
Inžinieri podľa jednej verzie čelia obvineniu z vlastizrady, podľa druhej majú domáce väzenie, z práce však tieto talenty nevyhodili.
Mesto Sarov je naďalej uzavreté a prísne strážené, aj Rusi tam smú len na zvláštne priepustky.