V Južnom Sudáne hrozí najhoršia utečenecká kríza v Afrike od genocídy v Rwande v roku 1994, varovali vo štvrtok Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Boje v krajine vyhnali zo svojich domovov tretinu tamojšieho obyvateľstva. Očakáva sa, že počet utečencov z Južného Sudánu do konca roka dosiahne tri milióny, uvádza sa vo vyhlásení oboch organizácií OSN, z ktorého citovala agentúra DPA.
"Cena za konflikt v Južnom Sudáne dosiahla obrovské rozmery. Ak sa vojna neskončí, počet utečencov sa v roku 2018 zvýši z dva a pol na tri milióny," uviedol vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi.
Viac ako milión utečencov z Južného Sudánu už prijala susedná Uganda. Obyvatelia z tejto najmladšej krajiny sveta utiekli tiež do Sudánu, Kene, Etiópie, Konžskej demokratickej republiky a Stredoafrickej republiky.
Vojnu v Južnom Sudáne rozpútalo v roku 2013 rozhodnutie prezidenta Salvu Kiira prepustiť svojho zástupcu Rieka Machara. Boje sa vedú najmä pozdĺž etnických hraníc medzi silami lojálnymi Kiirovi, ktorý pochádza z etnickej skupiny Dinka, a silami lojálnymi Macharovi, ktorý je z menšinového kmeňa Nuerov.