Aktivistkou hnutia Femen, ktorá v piatok vo volebnej miestnosti zaútočila na českého prezidenta Miloša Zemana, je 27-ročná Ukrajinka Angelina Diashová. V minulosti s odhalenou hruďou protestovala napríklad proti Alexandrovi Lukašenkovi. Narušila tiež medzinárodný futbalový zápas.
Diashová narušila voľbu prezidenta v Českej republike v piatok popoludní. Vo volebnej miestnosti v Prahe na Lužinách sa rozbehla proti Milošovi Zemanovi. Na odhalenom hrudníku označila českú hlavu štátu za "šľapku Vladimira Putina". Ochranka ju počas niekoľkých sekúnd zneškodnila.
Skúsenosti z minulosti
Nebola to však Daishovej prvá podobná akcia.
V júli minulého roka vtrhla na tlačovú konferenciu po rokovaní bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a Petra Porošenka.
Protest proti Lukašenkovi
Kričala slogany propagujúce slobodu Bieloruska a koniec diktátorskej vlády Lukašenka. Zadržala ju polícia, bola obvinená z výtržníctva. Podľa ukrajinských médií jej hrozí dva až šesť rokov väzenia.
Od ďalších protestov ju to však neodradilo. V auguste prišla k jednej z policajných staníc na Ukrajine prezlečená za kanibalku.
Narušila futbalový zápas
V septembri 2017 narušila úvodný ceremoniál futbalového zápasu na štadióne v Charkove, kde sa stretli tímy Ukrajiny a Turecka. Počas protestu označila prezidenta Turecka Recepa Tayyipa Erdogana za vraha.
Diashová sa narodila na Ukrajine, jej otec pochádza z Angoly. Na Ukrajine študoval počas 80. rokov. Diashová sa dlhodobo snaží upozorniť na rastúci rasizmus na Ukrajine. Ona sama bola opakovane terčom útokov priaznivcov krajnej pravice.
"Hovorili mi, že som opica, neger a ďalšie veci," opísala v roku 2011. V hnutí Femen pôsobí od jeho založenia v roku 2008. Podľa svojich slov tak môže vyjadrovať svoj pohľad na svet spôsobom, ktorý upúta pozornosť. Zúčastnila sa aj protestov na Majdane.
Hnutie Femen sa rozpadlo v roku 2015
Paradoxné je, že hnutie Femen sa oficiálne rozpadlo už v roku 2015. Vlani v januári to potvrdila jedna zo zakladateliek hnutia Jana Ždanovová. Hnutie založené v roku 2008 začínalo protestmi, kedy sa na verejných miestach náhle zjavovali do pása vyzlečené aktivistky s heslami namaľovanými na prsiach.
Tieto akcie podnikli tiež pri hlavnej moskovskej katedrále, pri moskovskom sídle plynárenského giganta Gazprom či v jednej volebnej miestnosti počas prezidentských volieb.
Aktivistky stále protestujú
Hnutie hlásalo boj za práva žien, ale nepovažovalo sa za feministické. Aktivistky protestovali hlavne za slobodu slova, za nezávislosť Ukrajiny a proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
V súčasnosti Femen už ako centrálne riadená organizácia neexistuje. Aktivistky však stále protestujú v jej mene. Naposledy sa jedna zo žien snažila zničiť sochu na Svätopeterskom námestí.