StoryEditor

Británia živnou pôdou teroru, kto je na rade?

08.07.2005, 00:00
"Teroristickému útoku v Londýne sa nedá zabrániť, a to aj napriek tomu, že sa nám ich mnoho podarilo zmariť," vyhlásil pred rokom šéf londýnskej metropolitnej polície John Stevens. "Bol by to zázrak, ak by Londýn unikol pred katastrofickým útokom," predpovedal vtedy starosta mesta Ken Livingstone a kabinetný minister Peter Hain dodal: "Sme primárnym terčom medzinárodných teroristov." Niečo vyše roka po madridskom pekle sa ich scenár naplnil, Al-Kajdá udrela v srdci najbližšieho spojenca Washingtonu v Európe.

"Teroristickému útoku v Londýne sa nedá zabrániť, a to aj napriek tomu, že sa nám ich mnoho podarilo zmariť," vyhlásil pred rokom šéf londýnskej metropolitnej polície John Stevens. "Bol by to zázrak, ak by Londýn unikol pred katastrofickým útokom," predpovedal vtedy starosta mesta Ken Livingstone a kabinetný minister Peter Hain dodal: "Sme primárnym terčom medzinárodných teroristov." Niečo vyše roka po madridskom pekle sa ich scenár naplnil, Al-Kajdá udrela v srdci najbližšieho spojenca Washingtonu v Európe. Starý kontinent je totiž úplne prepletený aktívnymi a spiacimi bunkami Al-Kajdy. Usáma bin Ládin už pritom dávno nie je centrálnou postavou organizácie, keďže jednotlivé bunky (často s obskúrnymi pomenovaniami neznámych skupín) pracujú samostatne a sú schopné podnikať útoky bez rozkazu z afganských jaskýň. Scotland Yard, tajná služba MI5 a ostatné bezpečnostné zložky objavili za posledné roky hneď niekoľko plánov zaútočiť na londýnske metro, nazývané tube, na letiská Heathrow, Stansted či Gatwick alebo vládne budovy.

Metro, letiská, mrakodrapy
Prvý veľký komplot útoku na tube po americkom 11. septembri odhalili v novembri 2002, podľa vtedajších informácií Sunday Times traja moslimskí Severoafričania plánovali do metra vypustiť kyanidový plyn. Minulý rok prenikli na verejnosť správy o ešte gigantickejšom pláne: teroristi chceli vyhodiť do vzduchu tunel pod Temžou. V panike by tak zahynuli desiatky tisíc pasažierov, ktorí by v tom čase pod riekou cestovali.
Nie je to však iba metro, ktoré bolo vyhľadávaným terčom. Al-Kajdá plánovala útočiť aj na letiská a mrakodrapy. V novembri minulého roka odhalili útok, ktorý mal pripomínať 11. september. Jeho terčom malo byť letisko Heathrow a finančná štvrť Canary Wharf s mrakodrapmi HSBC a Citibank. Začiatkom roka 2003 zas žili Briti v strachu po odhalení skladiska ricínu v londýnskom Wood Greene, islamisti sa tam zrejme chystali na istú formu biologického útoku. Minulý rok to bola iná chemická substancia: tri a pol tony dusičnanu amónneho, hlavnej zložky výbušnín. Vyhľadávané boli londýnske letiská. Napríklad vo februári 2003 objavil v batožine Hazila Mohammeda na letisku Gatwick granát, o mesiac neskôr objavil v byte pri letisku dve bomby. Spomínal sa aj Heathrow, kde viackrát vpochodovali britskí policajti a vojaci.
Pri desiatkach záťahov zadržali stovky podozrivých, no iba zlomok z nich aj obvinili. Niekedy útokom zabránili, inokedy mali spravodajské informácie pochybnejší charakter. Ako odhalila americká televízia NBC, za zrušením mnohých letov British Airways do USA bola analýza vysielania Al-Džazíry. Parlament sa zas nie vždy úspešne darilo chrániť, keď doň prenikali protestujúci.

Al-Kajdá v Európe
Británia je teda už dlho dobrou živnou pôdou pre Al-Kajdu, ale v Európe nie je sama. "Tajná organizácia džihádu Al-Kajdy v Európe", ktorá sa prihlásila k britským útokom, varuje ďalšie vlády, blízkych spojencov USA: Dánsko a Taliansko. K vlakovým útokom v Madride sa prihlásila skupina s podobným názvom: Al-Kajdá v Európe. Ďalšou organizáciou, ktorá logisticky podporuje bunky islamistov, je hnutie Takfir va Hidžra. Podľa Jane´s Intelligence Review bola tiež zapojená do madridského teroru.
Imúnna voči teroru však nemusí byť ani stredná a východná Európa, poprední predstavitelia Al-Kajdy ju tiež spomínajú. Bin Ládinova pravá ruka Ajmán az-Zawáhrí pred rokom tvrdil, že báť by sa mal každý spojenec Washingtonu v Iraku. "Prisvojujeme si právo na odvetný úder obzvlášť v Británii, Španielsku, Austrálii, Poľsku, Japonsku a Taliansku," zneli jeho slová v Al-Džazíre a v prvých dvoch krajinách sa to už aj splnilo. Neskôr pridal Zawáhrí k zoznamu smrti aj Maďarsko. V júli 2004 sa na webe skupiny Tawhíd objavili hrozby proti Poľsku a Bulharsku. V Rakúsku tiež pôsobia džihádisti, podľa denníka Die Presse sa združovali napríklad pri organizácii The World Releif Agency. Mnohí z týchto teroristov a tzv. bunky "spia", prebudiť sa môžu každú chvíľu. Tak ako včera v Londýne.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. november 2024 06:43