Nedeľné ráno prebúdzalo Francúzov do dusnej horúčavy a v Paríži sa plnili ulice voličmi, ktorí zrýchľovali krok k volebným miestnostiam. Jednotlivé obvody hlásili už od prvých hodín zvýšenú účasť, niekde sa tvorili rady a nad nimi visela jediná otázka: Bude to nakoniec Royalová, alebo Sarkozy?
Ale sídliská v juhovýchodnej oblasti hlavného mesta boli ešte prázdne a ich obyvatelia len pomaly vychádzali z domov s voličskými preukazmi v rukách.
Aude, 22-ročnú študentku umenia, prekvapila vysoká účasť v prvom kole, ktoré považuje za rozhodujúce po kritickej situácii z roku 2002, keď veľká absencia dovolila extrémnemu pravičiarovi a predsedovi strany Národný Front, Jean-Marie Le Penovi dostať sa do druhého kola spolu s terajším prezidentom Jacquesom Chiracom.
"Mne chýbala diskusia o Európskej únii, zahraničnej politike, o dôchodkovom zabezpečení a o ekológii," posťažoval sa mi 53-ročný Marc. Joaquim, 27-ročný obchodník, bol prekvapený nečakaným úspechom centristu Francoisa Bayroua, ktorý si dokázal vytvoriť vlastný priestor medzi dvoma veľkými favoritmi a hlasy jeho voličov určite zohrajú dôležitú úlohu v tom, či sa francúzska politika bude uberať ďalej pravicovým smerom alebo zvíťazí lavica na čele s Royalovou.
"Prekvapila ma práve Royalová. Po prvý raz sa v našich dejinách dostala do finále reprezentantka jednej z dvoch najsilnejších politických strán," zverila sa mi 49-ročná zdravotná sestra Gabriele.
"Pozorne som sledoval prieskumy verejnej mienky, aj keď sa dá povedať, že vždy šlo len o momentálny obraz jednej skupiny opýtaných. Ale nemôžeme poprieť realitu ich výsledkov, ktoré jasne od začiatku ukazovali preferencie Francúzov pre Nicolasa Sarkozyho," skonštatoval 36-ročný podnikateľ Thomas.
Všetci sa však zhodli v jednom, do prezidentského kresla nastúpi reprezentant novej generácie politikov. O tom, či je to Sego - Kráľovská, alebo Sarko - šľachtic (ako ich populárne prezývajú Francúzi), rozhodli hlasy voličov, ktorí prekonali všetky rekordy účasti za posledných tridsať rokov.
StoryEditor