Bielorusko s Ruskom nekonzultovalo prípadné prerušenie dodávok ruského zemného plynu do Európy. Povedal to dnes prezident Vladimír Putin v rozhovore s ruskou štátnou televíziou.
Zároveň pripustil, že bieloruský prezident Alexandr Lukašenko môže prerušenie dodávok teoreticky nariadiť. Takýto krok by však podľa Putina mohol narušiť vzťahy medzi Minskom a Moskvou.
Proti sankciám zastavením plynu aj tovaru
Európska komisia v piatok uviedla, že ak Lukašenko splní svoje hrozby, ešte viac to poškodí dodávateľa plynu.
Lukašenko vo štvrtok pohrozil odvetnými opatreniami proti akýmkoľvek novým sankciám Európskej únie voči Minsku v súvislosti s patovou situáciou s migrantmi na na vonkajšej hranici EÚ. Naznačil, že by mohol zastaviť tranzit plynu a ďalšieho tovaru cez Bielorusko.
Varovanie bieloruského prezidenta na krátku dobu zdvihlo ceny plynu na okamžité dodanie v Európe.
Tá získava približne tretinu dodávok tejto suroviny z Ruska, okrem iného prostredníctvom plynovodu Jamal, ktorý vedie cez Bielorusko do Poľska a Nemecka. Bieloruský úsek tohto plynovodu vlastní ruský štátny plynárenský monopol Gazprom.
Pokazil by si vzťahy
"Nedávno som s Lukašenkom dvakrát hovoril a on sa mi o tom ani raz nezmienil, ani to nenaznačil," povedal Putin, ktorý sa k otázke možného prerušenia dodávok prvýkrát vyjadril verejne.
"Samozrejme, teoreticky by Lukašenko ako prezident tranzitnej krajiny mohol nariadiť prerušenie našich dodávok plynu do Európy. To by však znamenalo porušenie našej zmluvy o tranzite plynu a ja dúfam, že sa to nestane," dodal ruský prezident.
Ak by Bielorusko skutočne prerušilo dodávky, spôsobilo by to podľa Putina "veľké škody" európskemu energetickému sektoru.
"A nepomohlo by to rozvoju našich vzťahov s Bieloruskom ako tranzitnou krajinou," dodal. "Ak to nepovedal v afekte vo vyhrotenej situácii, preberiem to s ním," uistil ruský prezident.
Nekonečný príbeh s ruským plynom
Ceny plynu tento rok výrazne vzrástli kvôli mnohým faktorom, ako sú nízke zásoby a zvýšený dopyt súvisiaci s hospodárskym oživením po uvoľnení koronavírusových obmedzení.
Objavilo sa tiež obvinenie, že Rusko manipuluje s cenou plynu, aby dosiahlo rýchle spustenie prevádzky plynovodu Nord Stream 2. Rusko však zodpovednosť za rast cien odmieta.
Rusko, ktoré tento týždeň začalo zvyšovať dodávky, aby pred zimnou vykurovacou sezónou doplnilo svoje európske zásoby, uviedlo, že ďalšie dodávky by mohli prísť, akonáhle Nord Stream 2 dostane od Nemecka zelenú.
Nord Stream 2 je ďalším ruským plynovodom, ktorý má obísť tranzitné krajiny, najmä Ukrajinu, ktorá sa v minulosti dostala do sporu s Moskvou o ceny plynu.
Kremeľ plynovod označuje za "čisto komerčný projekt" a odmieta, že by za ním akokoľvek stála politika. Nemecko má na certifikáciu plynovodu čas do začiatku januára.