Americké úrady varovali Európsku úniu pred Ruskom, ktoré podľa nich zvažuje možnú inváziu na Ukrajinu. S odvolaním sa na zdroje blízkej problematike o tom informovala agentúra Bloomberg.
O obavách kvôli "nezvyklej vojenskej aktivite Ruska" v stredu podľa stanice CNN hovoril aj americký minister zahraničia Antony Blinken.
Rusko obvinenia odmieta
Varovanie Washingtonu je založené na informáciách, ktoré Spojené štáty zatiaľ s európskymi vládami nezdieľali, píše Bloomberg.
"Obávame sa, že Rusko môže urobiť závažnú chybu a pokúsiť sa zopakovať rok 2014, keď zhromaždilo sily na hraniciach, vstúpilo na zvrchované ukrajinské územie a nepravdivo tvrdilo, že tomu predchádzali provokácie," uviedol podľa Bloombergu Blinken s odkazom na ruskú inváziu na ukrajinský .
Rusko dlhodobo trvá na tom, že pohyby vojakov na jeho území sú jeho vnútornou záležitosťou a odmieta akékoľvek agresívne úmysly.
Medzi Moskvou a štátmi dvadsaťsedmičky v poslednej dobe narastá napätie okolo migračnej krízy na hraniciach Bieloruska a EÚ a dodávke energií.
Provokatívne akcie
Dvakrát za posledné dva dni spolu dnes kvôli kríze na hraniciach hovorili ruský prezident Vladimír Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová, prebrali aj situáciu na východe Ukrajiny.
Putin sa podľa agentúry Reuters Merkelovej sťažoval na "provokatívne" akcie Spojených štátov a NATO v oblasti Čierneho mora.
Obvinil ďalej Kyjev zo stále dôraznejšieho správania, vrátane používania bezpilotných lietadiel na východe krajiny, kde cez prímerie pokračujú strety ukrajinských vládnych jednotiek s proruskými separatistami.