Včerajšok sa stal osudným pre doterajšiu poľskú vládnu stranu Zväz demokratickej ľavice. Poľskí voliči v parlamentných voľbách rozhodli o tom, že na ďalšie štyri roky dávajú prednosť pravicovej vláde, prípadne pravicovej koalícii.
Po uzavretí volebných miestností o 20:00 hodine zvíťazila podľa prvých prognóz súkromnej televízie TVN nacionalisticko-konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) pred liberálno-konzervatívnou stranou Občianska platforma (PO). Získala 28,26 percent hlasov. Ak sa výsledky potvrdia, víťazstvo jej dá právo zostaviť vládu.
"Prišiel som voliť pravicu. Veľmi dúfam, že sa niečo zmení v Poľsku k lepšiemu," povedal pre Reuters jeden z varšavských voličov Marian Witek.
Všeobecne sa očakával veľmi tesný výsledok medzi oboma hlavnými formáciami. Hlavný inštitút pre výskum verejnej mienky za poslený týždeň niekoľkokrát menil poradie víťaza. Ešte v piatok ním mala byť PiS, už v sobotu by 32 percent, a teda prvenstvo získala PO. Oficiálne výsledky budú známe v utorok, prípadne v stredu.
Nízka účasť?
Poliaci včera volili do oboch komôr parlamentu. Do dolnej komory parlamentu - Sejmu, sa volilo pomerným systémom 460 poslancov. Do hornej komory - Senátu sa vyberá 100 poslancov väčšinovým hlasovaním vo viacmandátových obvodoch. O jedno kreslo poslanca sa uchádza približne 23 kandidátov. Tento rok bolo na kandidátkach trikrát viac mužov ako žien. Pokiaľ ide o profesie, za poslancov najčastejšie kandidujú učitelia, právnici, ekonómovia a študenti.
Sklamanie a istú nervozitu politikov pritom vyvolali správy o nízkej účasti voličov. Tá dosiahla za prvé štyri hodiny od otvorenia 25-tisíc volebných miestností len sedempercentnú účasť. Právo voliť malo pritom takmer 30 miliónov poľských voličov, a to aj v zahraničí. "Predvolebná kampaň bola tohto roku taká, že mohla ľudí mobilizovať. Mnohí z nich si určite uvedomili, že neúčasť je najhoršia voľba," pripomenul voličom ich právo voliť premiér Marek Belka. On sám kandidoval za nový subjekt Demokratická strana - Demokraci.pl, ktorá však nemá šance dostať sa do parlamentu.
Apeloval aj pápež
Poľskí veriaci nadšene skandovali pápežovo meno Benedikta XVI. po tom, čo sa počas bohoslužieb vo Vatikáne prihovoril aj za plynulý priebeh volieb a správne rozhodnutie "poľského národa".
Vzorom pre voličov chcela byť väčšina politikov. Odvolili už ráno. Medzi nimi bol napríklad i posledný komunistický prezident generál Wojciech Jaruzelski, ktorý skalne hlasoval za doteraz vládny SLD. "Svojím programom mi je najbližší a zmeny vo vedení strany dávajú nádej, že sa nezopakujú chyby," zdôvodnil rozhodnutie. Podobne ráno odvolil šéf SLD Wojciech Olejniczak. Hneď z kostola si to k volebnej urne namieril aj šéf populistickej strany Sebaobrana Andrzej Lepper. "Tohtoročné voľby ukážu, že ľudia sú nespokojní so zmenami v posledných 16 rokoch."
Voľby však sprevádzali aj drobné problémy. Napríklad v jednom zo štetínskych obvodov prišiel predseda komisie dosť podgurážený, takže hlasovaciu miestnosť museli otvoriť neskôr. Podobne zas v 401 volebných miestnostiach Czenstochowej vytlačili chybné hlasovacie lístky do hornej komory parlamentu. Keďže však desať percent v spomínanom regióne odvolilo, voľby neprerušili. "Ak by sa rozhodnutie bolo priklonilo k verzii o prerušení volieb a vytlačení nových volebných lístkov, prakticky by to znemožnilo pokračovať dnes vo voľbách," zdôraznil predseda komisie Maciej Pacuda.
Inak volebná komisia nezaznamenala vážne porušovanie volieb.
Hoci prezidentské voľby sú až o dva týždne, voličov šokovala správa, že kandidát na prezidenta Daniel Podryzcki, líder Poľskej strany práce, zahynul na následky zranení, ktoré utrpel pri dopravnej nehode v juhopoľskom Sosnowci. Tam išiel nahrávať svoj volebný šot.