Český premiér Andrej Babiš na konferencii OSN o zmenách klímy COP26 v Glasgowe kritizoval európsky klimatický balíček známy pod označením Fit for 55.
Zelená dohoda sa podľa neho bez racionálneho prístupu môže stať európskou zelenou samovraždou. Podľa Babiša je nutné najprv riešiť, či nie sú ciele príliš ambiciózne, koľko peňazí bude transformácia stáť a či si to môže Európa aj jednotlivé štáty dovoliť.
Babišova kritika
V posledných rokoch bola podľa predsedu českej vlády ochrana životného prostredia nahradená bojom proti klimatickej zmene. Pripomenul, že Európska únia chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2050, balíček Fit for 55 ide ale oveľa ďalej, než na čom sa únia zhodla. Kritizoval napríklad to, že Európska komisia navrhuje, aby nové vozidlá v EÚ od roku 2035 nemohli produkovať žiadne emisie oxidu uhličitého.
Európa podľa Babiša produkuje zhruba deväť percent celosvetového množstva emisií skleníkových plynov. "Európska únia nemôže dosiahnuť nič bez zapojenia najväčších znečisťovateľov, ako sú Čína a Spojené štáty americké," povedal.
"Čína v podstate oznámila, že nielen že nebude znižovať emisie, ale do konca do roku 2030 ich bude navyšovať, otvára nové hnedouhoľné elektrárne a hovorí o záväzku niekde v roku 2060," doplnil na tlačovom brífingu.
Balíček Fit for 55 podľa Babiša neberie žiadny ohľad na podmienky a na možnosti jednotlivých členských štátov EÚ. Premiér tiež povedal, že bez odpovedí na otázky, či ciele nie sú príliš ambiciózne alebo koľko bude transformácia stáť, sa Zelená dohoda stane európskou zelenou samovraždou.
Za absolútne zásadné považuje Babiš to, aby si členské štáty mohli zvoliť vlastný energetický mix na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Obhajoval pritom jadrovú energetiku ako čistý a bezpečný zdroj energie.
Ministerský predseda znova tiež pri brífingu kritizoval, že "Európska komisia nezvládla smernicu o emisných povolenkách". Podľa Babiša nie je možné, aby ceny kvót určoval špekulatívny kapitál. "Vývoj cien emisných kvót dopadá priamo do ceny energií o 23 percent navyše," dodal.
Zvýšenie nákladov
Zelená dohoda môže podľa premiéra viesť k sociálnym, ekonomickým, politickým i geopolitickým nákladom, čo môže vytvoriť enormné napätie v spoločnosti či medzi spojencami a otvoriť dvere radikálom. Dohoda podľa neho môže byť zodpovedná za stratu konkurencieschopnosti Európskej únie, rastúcu nezamestnanosť či astronomické ceny energií.
"Problém je aj plyn. Ak európski politici budú donekonečna hovoriť o tom, že sa musíme zbaviť závislosti od ruského plynu, je to absolútny nezmysel. Namiesto toho, aby sme navýšili kapacity plynovodov, uzatvárali dlhodobé zmluvy, tak sa to blokuje a potom to rezultuje do situácie, aká je," povedal novinárom dosluhujúci predseda českej vlády.
V závere prejavu pred účastníkmi konferencie Babiš vyzval, aby sa ku klimatickej politike začalo pristupovať bez ideológie, kriticky a racionálne.
Na konferencii v Glasgowe dnes a v utorok vystupujú šéfovia desiatok štátov a vlád, aby predstavili plány na znižovanie emisií skleníkových plynov. Dnes prejavy predniesli napríklad britský premiér Boris Johnson, americký prezident Joe Biden alebo nemecká kancelárka Angela Merkelová.