Britský minister pre brexit David Davis si spravil hanbu na poslednom rokovaní britského parlamentu. Počas svojho vystúpenia vyhlásil, že Československo v súčasnosti nemá žiadnu vládu. Na internete si za svoje prerieknutie vyslúžil posmech aj kritiku. Internetoví diskutéri sa teraz bavia vtipmi na jeho adresu.
David Davis je hlavnou postavou Veľkej Británie pri vyjednávaní podmienok vystúpenia z Európskej únie. Ako člen Konzervatívnej strany, ktorá sa od júnových volieb potáca v problémoch, je pod neustálym tlakom.
David Davis just said ‘Czechoslovakia doesn’t currently have a government’. He’s right. Czechoslovakia was dissolved as a country in 1993.
— Alan Firth?? (@diponte) October 25, 2017
Na poslednom zasadnutí vo Westminsteri sa zrejme prejavilo jeho prepracovanie, keď vyhlásil, že "Československo v súčasnosti nemá vládu". Zrejme narážal na rokovania o zostavení novej vlády v Českej republike.
U takto vysoko postaveného európskeho politika zrejme šlo iba o prerieknutie. Na sociálnych sieťach však tento výrok vzbudil znechutenie aj posmech. Niektorí diskutéri Davisa obvinili z neprofesionality a čudujú sa, ako môže taký človek vyjednávať brexit. "Niekto by mal Davisovi povedať, že Československo už neexistuje," napísal na Twitter Jake Page.
Wait. David Davis thinks Czechoslovakia is still a country. Thank God he isn't anything to do with European politics, or anything important.
— Andrew Collins (@AndrewCollins) October 25, 2017
Iní miesto kritiky zvolili viac či menej podarené vtipy. "Keď bude vyriešený problém Sudetov, brexit bude oveľa jednoduchšou záležitosťou," napísal napríklad Alex Talbot. Používateľ s prezývkou President Chris zmienil Prusko, ktoré by mohlo Československu pomôcť so zostavením vlády.
So David Davis, the man in charge of negotiating with the EU, doesn't know Czechoslovakia is now two independent countries?
— Gaby McKay (@GabyMcKay) October 25, 2017
Well done, lads
Česká republika sa zámeny za iný štát nedočkala prvýkrát. V apríli 2013 po útoku v dejisku bostonského maratónu niektorí Američania na Twitteri písali, že teroristi pochádzali z Česka. V skutočnosti však išlo o Čečencov. Omyl sa objavil aj vo vysielaní televíznej stanice CNN. Web The Huffington Post neskôr varoval, že "Čečensko a Česko sú názvy dvoch geograficky vzdialených miest, ktorých zámena je nežiadúca".