Oznamovatelia trestných činov alebo zneužívania verejnej funkcie, ktorí konajú vo verejnom záujme, si zaslúžia riadnu právnu ochranu a podporu. Európska únia by mala v tejto súvislosti prijať účinné pravidlá, zhodli sa v utorok v Štrasburgu poslanci Európskeho parlamentu (EP).
Za príslušné nelegislatívne uznesenia hlasovalo 399 poslancov, 101 bolo proti a 166 sa zdržali.
Nahlasovatelia korupcie by mali byť chránení
Poslanci upozornili, že je nevyhnutné, aby pravidlá na úrovni EÚ viedli k zlepšeniu ochrany "informátorov" a zvýšeniu podpory pre oznamovanie činov, ktoré vážne poškodzujú verejný záujem.
Týka sa to najmä informovania o korupcii, porušovaní zákonných povinností, vyhýbaní sa daňovým povinnostiam, ignorovaní hrozieb súvisiacich s ochranou zdravia, životného prostredia či nedbalosti v oblasti bezpečnosti potravín, ale aj informácií o porušovaní ľudských práv, práv pracovníkov a iných sociálnych práv.
Rôznorodé pravidlá naprieč EÚ
Ochrana oznamovateľov je podľa europoslancov v EÚ príliš rôznorodá a v mnohých krajinách nedostatočná. V prijatom uznesení preto vyzvali Európsku komisiu, aby do konca tohto roka predložila legislatívny návrh, ktorý by pravidlá ochrany oznamovateľov v EÚ zosúladil.
Francúzska poslankyňa a spravodajkyňa uznesenia Virginie Rozierová upozornila, že vďaka oznamovateľom sa verejnosť dozvedela o škandáloch ako Luxleaks, Panama papers či dokumenty spoločnosti Monsanto.
"Vďaka oznamovateľom, ktorí zvyšujú kolektívne povedomie o vážnom narúšaní verejného záujmu, sa naše demokratické pravidlá zlepšujú. Napriek ich nenahraditeľnej podpore pre slobodu tlače a demokratickú diskusiu sú dodnes vystavovaní tvrdým odvetným opatreniam. Prostredníctvom tohto uznesenia žiadame zavedenie pravidiel, ktoré budú chrániť oznamovateľov a ich právo priamo informovať občanov," uviedla Rozierová.