Oproti roku 2015 ide o nárast 8,5 percenta. Výrazne v posledných rokoch pribudlo najmä ľudí z Blízkeho východu a z Afriky, uviedol dnes nemecký štatistický úrad.
Ľudia s migračnými koreňmi vlani tvorili 22,5 percenta všetkých obyvateľov Nemecka. Mierna väčšina z nich - 52 percent - mala nemecké občianstvo.
Aj keď väčšina ľudí s migračnými koreňmi naďalej pochádza z Európy a najčastejšou krajinou pôvodu je stále Turecko, zloženie tejto skupiny obyvateľov sa v posledných rokoch výrazne mení.
Od roku 2011 o 51 percent na 2,3 milióna stúpol počet ľudí, ktorí majú korene na Blízkom východe. Počet ľudí s africkými koreňmi sa za rovnaké obdobie zvýšil o 46 percent na 740 000.
Rýchlo stúpajúci počet ľudí z Blízkeho východu a Afriky je predovšetkým dôsledkom migračných trendov z posledných rokov. Len v rokoch 2015 a 2016 do Nemecka prišlo takmer 1,2 milióna utečencov, veľká časť z nich z krajín ako je Sýria, Irak alebo Eritrea.
Spolkový štatistický úrad uvádza tiež porovnanie populácie vo veku 25 až 35 rokov, z ktorého vyplýva, že osoby s migračnými koreňmi dosahujú v priemere nižšieho vzdelania ako väčšinová populácia.
Zatiaľ čo u väčšinovej populácie nemajú základné vzdelanie dve percentá osôb, u ľudí s migračnými koreňmi je to percent deväť. Na druhú stranu, pokiaľ ide o podiel ľudí s maturitou (37 percent) alebo vysokoškolským vzdelaním (27 percent), sú výsledky oboch skupín prakticky totožné.