Hrad Lednica
Svojou polohou pripomína orlie hniezdo a nedostanete sa doň inak ako cez 12-metrový tunel vysekaný v skalnom brale. „Nachádza sa v ňom 79 vysekaných schodov, ktoré vás dostanú až na vrchol brala – pozorovateľňu Straka,“ približuje výnimočný prístup do stredovekého hradu Lednica Peter Martinisko, prezident Historicko-astronomickej spoločnosti, ktorá sa stará o jeho obnovu.
Pôvodne kráľovský hrad, ktorého hlavnou úlohou bolo strážiť obchodnú cestu na Moravu, je v ruinách, odkedy ho v 18. storočí zničili cisárske vojská. A približne rovnako dlho je opradený aj legendou o lednickej bielej panej – krásnej Kataríne, ktorá sa po spustnutých múroch po nociach prechádza. Tá hovorí, že v deň jej zasnúbenia v miestnom kostole po nej zatúžil hradný pán a dal ju odvliecť na hrad. Katarína mu však v bielych šatách unikla a pred životom v hrade uprednostnila skok z jeho hradieb.
Ak sa nebojíte, zrúcaninu v Bielych Karpatoch nad obcou Lednica v okrese Púchov si už túto sobotu môžete pod rúškom tmy pozrieť i vy. Aj prehliadka osvetlená fakľami a sviečkami totiž patrí k atrakciám Noci hradných zrúcanín na hrade Lednica. Okrem iného počas nej spoznáte aj výbavu stredovekej kuchyne a na nádvorí budete môcť ochutnať chlieb upečený priamo v hlinenej peci a kotlíkový guláš. Večer spríjemní akordeonista Martin Jáňa z Krivoklátu a vypočuť si budete môcť aj prezentáciu geologických nálezov z okolia. Pre ostatných záujemcov dodávame, že hrad je sprístupnený do 1. októbra.
Ostatné hrady nájdete vo fotogalérii.
StoryEditor
Ruiny, čo nadchýňajú aj svet. Sedem tipov na málo známe slovenské hrady
Hajnáčka, Lednica či Fiľakovo. Hrady, ktoré by mal mať dávno prechodené každý Slovák. Ale je to inak, inšpirujte sa.