Minuloročné modely Z Fold 5 a Z Flip 5 delí v rebríčku DxO Mark jeden bod, skóre je 128 a 127 bodov. Tohtoročné modely si v teste organizácie vždy o päť bodov polepšili. Zodpovedá to v zásade tomu, že Samsung tentoraz medziročne v podstate nijako nevylepšoval hardvér fotoaparátov a sústredil sa iba na softvérové ladenie a schopnosti využitia nového procesora smartfónov.
Z Flip 6 je tak aktuálne v rebríčku DxO Mark štvrtým najlepším fotomobilom s ohybným displejom. Pravda, konkurentov v rebríčku nie je veľa, ale aj tak je Z Flip 6 možno prvým ohybným smartfónom v rebríčku, ktorý ako fotomobil dáva bežnému používateľovi zmysel.
Fotí kvalitne, aj keď to marketing neukáže
Samsung sa totiž netvári, že by jeho štýlový model mal byť špičkovým fotomobilom. Avšak v praxi aj podľa testu si vlastne nevedie zle. Skóre je o bod nižšie ako napríklad v prípade Samsungu Galaxy S24 s Exynosom, minuloročného dostupného Pixelu 7a alebo staršieho iPhonu 14.
To rozhodne nie sú „márne“ fotomobily. Na rozdiel od Galaxy Z Fold 6 pritom nie je Z Flip 6 tak extrémne drahý, s využitím rôznych akcií a bonusov je možné cenu zraziť niekam k hranici 800 eur.
To je stále viac než rad rovnako dobrých alebo aj lepších fotomobilov, ale Flip 6 má aj dve veľké výhody: vďaka ohybnému displeju slúži smartfón sám sebe ako statív a vďaka vonkajšiemu displeju ide ľahko fotiť selfie hlavným fotoaparátom.
A zrazu tu máte jeden z najlepších selfie fotomobilov na trhu, aj keď to DxO Mark takto nehodnotí (hodnotenie selfie a hlavných fotoaparátov je v metodike DxO Mark úplne odlišné). Oboje samozrejme platí aj pre Z Fold 6, avšak ten je podstatne drahší.
Používateľ pri ňom pritom dostane navyše len teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením. Hlavný foťák s 50 megapixelmi a širokouhlý s 12 sú u oboch Samsungov s ohybným displejom prakticky zhodné. Ukazuje to práve aj test DxO Mark.
V teste síce nájdeme medzi telefónmi čiastkové rozdiely, fotoaparát Foldu je nepatrne lepší v podaní farieb a ostrení, ale Flip vedie v kresbe a prítomnosti vád obrazu. Lepší je u neho náhľad na displeji, Fold zas lepšie zvláda bokeh efekt. Každopádne za fotenie hlavným foťákom aj za natáčanie videa majú oba telefóny zhodné skóre: 132 bodov pri fotení, 128 bodov za video.
Stráca zoomom, ale nie o veľa
Jediný výraznejší rozdiel v hodnotení je tak pochopiteľne pri zoome. Tam má Fold 135 bodov, čo je slušné, ale nie ktovieako špičkové skóre. Flip však prekvapivo so 124 bodmi nie je o toľko horší. Jasne, v tejto disciplíne sa hodnotí aj širokouhlý foťák, ktorý je opäť u oboch telefónov takmer rovnaký (v detailnom hodnotení rozdiel dvoch bodov), ale náskok fyzického teleobjektívu u Foldu nie je ktovieako dramatický - 102 bodov oproti 91 bodom.
Z hľadiska fotenia tak rozhodne dáva medzi Samsungmi s ohybnými displejmi aktuálny Z Flip 6 najväčší zmysel. Škoda, že sa takto koncipovaným smartfónom v DxO Mark nevenujú viac, aby sme mali lepšie porovnanie s aktuálnou konkurenciou. Motorola a jej modely radu Razr 50 na tom tiež nemusia byť zle.