Na prvý pohľad pôsobí ako akýkoľvek telefónny automat, ktorý boli Američania zvyknutí predtým bežne na ulici stretávať. Avšak okrem toho, že v čase mobilnej komunikácie ide o už ohrozený druh, telefónne búdky pred pár rokmi nadobro zmizli aj zo slovenských obcí, tak je tento staromódny kovový kúsok v kombinácii chrómu a čiernej farby, ktorý je umiestnený na drevenom stĺpe elektrického vedenia, veľmi neobvyklý. Nejde totiž o obyčajný telefónny automat.
Telefón plný vtipov
Mnohé naznačí výrazný nápis na jeho vrchu, modrým písmom je na ňom napísané Jokes. Teda vtipy. A tými tento automat vskutku oplýva. K dispozícii sú ako obľúbené ťuk-ťuk vtipy (Knock Knock Jokes) končiace slovnou hračkou, tak vtipy pre rôzne vekové skupiny (napr. pre malé deti či „trochu staršie“ deti).
Podľa vekových skupín sú rozdelené aj zábavné fakty, aj tie si možno na tomto zariadení vypočuť. Stačí iba na alfanumerickej klávesnici stlačiť konkrétne tlačidlo podľa návodu na automate. Potrebujete povzbudiť pozitívnou myšlienkou? Tak tu ste na správnom mieste.
Pri telefónnom automate, z ktorého je možné aj bezplatne telefonovať, teda bez nutnosti vhadzovať do mincovníka patričný obnos v centoch, nechýba ani veľmi stručná história telefónnych automatov v Spojených štátoch vo forme pomyselného telefónneho zoznamu. To predovšetkým pre mladšie ročníky, ktoré sa s týmto verejne prístupným komunikačným prostriedkom už nemajú prakticky šancu stretnúť.
Dozvedia sa napríklad, že v roku 1995, teda v čase, keď nemal každý Američan vo vrecku mobilný telefón, bolo telefónnych automatov po USA celkom 2,2 milióna. Miestny hovor stál 25 centov a trval iba pár minút. Medzimestský hovor z verejného automatu bol natoľko drahý, že sa volajúci kvôli nedostatočnému množstvu mincí vo vrecku musel cez nulu najskôr spojiť so živým operátorom. Až ten následne uskutočnil hovor, a to na účet volaného.
Nechýbajú samozrejme ani základné informácie o samotnom zariadení. Tento telefónny automat bol pre spoločnosť Bell vyrobený firmou Western Electric v roku 1991 na Taiwane a bol súčasťou systému South West Bell. V jeho útrobách sa nachádza väčšina pôvodných častí, chýba iba schránka na mince a sklz pre nich.
Ich miesto totiž zaujal jednočipový počítač Arduino a ďalšie rôzne časti, vďaka ktorým zariadenie funguje. Samotné volanie sa uskutočňuje cez internetový protokol (VoIP). Telefónny automat funguje vďaka vstavanej Li-pol batérii napájanej cez solárny panel.
A kde sa toto zariadenie v malebnej washingtonskej štvrti Chevy Chase vzalo? Za „Jokes phonem“ stojí Don Rutledge, suplujúci učiteľ v neďalekej základnej škole, ku ktorého domácej wi-fi sieti je tento netradičný telefónny automat pripojený pomocou počítačového programu. Inštaloval ho v máji 2023 v tesnej blízkosti svojho domu.
Vo vyslúžilom zariadení zhotovenom cez internet sa autor, aby dosiahol vytúžený cieľ, teda aby ľuďom na požiadanie „servíroval“ vtipy, šťúral niekoľko mesiacov. Podľa portálu Atlas Obscura odkazujúceho na štatistiky Rutledgeovho „vtipkovníka“ ich za viac ako rok na vyžiadanie „vyriekol“ viac ako 12-tisíc.
Pokiaľ vás teda niekedy cesta zavedie až do hlavného mesta Spojených štátov a túžite po netradičnom zážitku, tak určite nezabudnite zavítať na adresu 3413 Northampton St. NW. Práve tu totiž Jokes phone nájdete.
Vtáčí telefón
Zavítať môžete aj o necelých deväť kilometrov Ďalej, na washingtonské predmestie Takoma Park. Aj tu sa totiž nachádza neobvyklý bezplatný telefónny automat. Ide o Bird calls phone. Už po zdvihnutí symbolicky kanárikovo žltého slúchadla sa totiž namiesto klasického oznamovacieho tónu ozve zvuk smútočnej holubice.
Pri stlačení tlačidiel na alfanumerickej klávesnici sa potom prehrá spev či fakty prislúchajúce niektorému z miestnych vtákov. Napríklad pri stlačení jednotky sa podľa portálu Atlas Obscura ozve volanie kvakoša žltočelého, z deviatky potom charakteristický krik myšiaka hrdzavochvostého.
Za „vtáčím telefónom“, ktorý v Takoma Parku nájdete na adrese 8000 Flower Ave, stojí miestny obyvateľ David Schulman. Ten v roku 2016 starý telefónny automat premenil na netradičné zariadenie ako svoj príspevok do verejnej umeleckej súťaže.