Už chvíľu internetom kolovalo video, ako Realme výrazne zrýchli nabíjanie mobilov. Potvrdenie prišlo 14. augusta na akcii 828 Fan Festival pre fanúšikov značky v Číne a v Indii, kde Realme predviedlo novú technológiu nabíjania. Maximálny nabíjací výkon je 320 Wattov a nabitie telefónu z nuly na sto percent trvá menej ako päť minút, konkrétne na demonštrovanej vzorke 4 minúty a 30 sekúnd.
Zdĺhavé nabíjanie smartfónov trápi zákazníkov a výrobcovia sa to snažia vyriešiť. Je nutné dodať, že u globálnych gigantov Samsungu a Applu je tá snaha veľmi pozvoľná a v tomto smere značne zaostávajú za čínskou konkurenciou. Tamojší výrobcovia berú rýchlosť nabíjania veľmi vážne, a tak už dnes ponúkajú veľmi rýchle nabíjanie. A budúci rok bude ešte rýchlejšie.
Európa nabíja pomalšie
Realme je v tomto smere premiantom, ktorý rýchlonabíjanie berie ako jednu z kľúčových vlastností svojich produktov. Doterajším maximom je nabíjací výkon 240 Wattov, ktorý ponúka napríklad model GT5 alebo GT Neo 5.
Ale pozor, nie každý variant oboch modelov tento výkon ponúka a navyše, v Európe sa predávajú prístroje Realme s maximálne 120-wattovým nabíjaním. Čo platí napríklad pre novinku GT6 Pro, ktorú si môžete kúpiť aj na Slovensku. Takže je otázkou, či nová rekordná technológia dorazí aj do Európy, kedy, a v ktorom mobile bude dostupná.
V každom prípade jej maximálny nabíjací výkon je 320 Wattov, Realme technológiu nazvalo Supersonic a samotná nabíjačka sa volá Pocket Cannon - vreckové delo. Ako už bolo povedané, z nuly na sto trvalo nabíjanie 4 minúty a 30 sekúnd. Za minútu sa batéria nabila na 26 percent a za necelé dve minúty na 50 percent.
Nová technológia samozrejme nie je len o výkonnej nabíjačke. Realme nabíjanie demonštrovalo na prístroji s novou skladanou batériou, ktorá má štyri články na sebe, spojené flexibilnou nabíjacou doskou. A pozor, kapacita batérie je mierne podpriemerných 4 420 mAh. To znamená, že dnes obvyklú 5 000 mAh batériu by trvalo aj s novou technológiou nabiť asi do šiestich minút.
Realme ubezpečuje, že také rýchle nabíjanie je bezpečné, napätie je maximálne 20 Voltov, transformátor sa volá AirGap. Samotná nabíjačka má dva USB-C výstupy a umožňuje súbežné nabíjanie: 150 Wattov pre mobily a 65 Wattov pre notebooky. Podporované sú štandardné nabíjacie protokoly UFCS, PD a SuperVooc.
Dočkáme sa skôr konkurencie
Znie to krásne, ale Realme neuviedlo, kedy 320-wattové nabíjanie ponúkne v komerčnom produkte. A je vcelku isté, že do Európy sa taký prípadný smartfón asi len tak nedostane.
Konkurencia sa však tiež snaží, obdobná technológia Xiaomi vie už od minulého roku nabíjať výkonom 300 Wattov a teoretická dostupnosť takého produktu v Európe je o niečo pravdepodobnejšia. Dôvod je prostý, Xiaomi sa v Európe darí, Realme naopak v posledných rokoch trochu tápe.