Čistý zisk americkej technologickej spoločnosti Apple vo fiškálnom druhom štvrťroku klesol o viac ako dve percentá na 23,6 miliardy dolárov. Tržby sa znížili o štyri percentá, boli však o niečo lepšie ako sa očakávalo.
Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnila spoločnosť. Generálny riaditeľ Tim Cook agentúre Reuters povedal, že firma očakáva v tomto štvrťroku návrat k rastu tržieb vďaka investíciám do umelej inteligencie, ktoré plánuje predstaviť v najbližších mesiacoch.
Predaj iPhonov
Tržby sa za tri mesiace do konca marca znížili o štyri percentá na 90,8 miliardy dolárov a boli nižšie už piaty štvrťrok po sebe. Analytici opýtaní LSEG očakávali tržby 90,01 miliardy dolárov.
Tržby z predaja iPhonov sa znížili o 10,5 percenta na 45,96 miliardy dolárov. To bol najvyšší pokles od obdobia júl až september 2020, teda z doby pandémie, keď výrobu telefónov obmedzili pandemické uzávery.
K vysokému poklesu však čiastočne prispel vysoký rast predaja v porovnateľnom období vlani pre predchádzajúce meškanie dodávok. Tržby v segmente služieb, ktorý zahŕňa Apple Music a TV, vzrástli o 14,2 percenta na rekordných 23,87 miliardy dolárov.
Cook uviedol, že v tomto štvrťroku, ktoré sa končí v júni, očakáva "nízky jednociferný rast" tržieb. Analytici čakajú zvýšenie tržieb o 1,33 percenta na 82,89 miliardy dolárov.
Odkúpenie akcií
Firma rovnako oznámila zvýšenie dividendy o štyri percentá. Schválila tiež program spätného odkúpenia vlastných akcií za rekordných 110 miliárd dolárov.
"Apple sa poslednou dobou potýka s kombináciou toho, že Huawei vstáva z mŕtvych a čínska ekonomika spomaľuje, čo sa negatívne premieta do predaja spoločnosti v sledovanej a kľúčovej Číne," povedal analytik Portu Marek Pokorný. Investorov však podľa neho potešilo prekonanie odhadov a oznámenie o spätnom odkúpení akcií. Akcie firmy tak po zverejnení výsledkov rastú.
Apple čelí mnohým problémom naprieč svojím podnikaním. Konkurenční výrobcovia chytrých telefónov, ako Samsung Electronics, predstavili prístroje zamerané na chattopánky s AI.
Podnikanie v oblasti služieb, ktoré zahŕňa lukratívny obchod App Store a v druhom štvrťroku bolo jednou z mála oblastí rastu, je potom pod tlakom kvôli novému zákonu v Európskej únii. V USA potom ministerstvo spravodlivosti v marci obvinilo Apple z monopolizácie trhu s chytrými telefónmi a zvyšovania cien.
Spoločnosť Counterpoint Research minulý mesiac uviedla, že predaj telefónov iPhone sa v Číne v prvom štvrťroku tohto roka znížil o 19,1 percenta, čo bol najhorší výkon firmy od roku 2020, keď svet bojoval s pandémiou choroby covid-19.
Predaj konkurenčnej čínskej značky Huawei naopak vzrástol o takmer 70 percent. Apple sa tak medzi najväčšími predajcami v Číne prepadol na tretie miesto z vlaňajšieho prvého a má len tesný náskok pred Huawei.