Japonec Šimpei Takahaši vždy sníval o tom, že bude navrhovať hračky. Pre kreatívneho mladíka sa však práca snov čoskoro stala takmer nočnou morou. Jeho nadriadení totiž tlačili na to, aby pri návrhoch v prvom rade využíval dáta (o predaji, o preferenciách apod.) a až potom tvorivosť. Čoskoro sa Takahaši potýkal so syndrómom vyhorenia.
Do formy mu pomohla dostať sa jednoduchá hra, ktorá sa v Japonsku volá širitori. No určite ju poznáte aj vy. Tá mu umožnila, aby chrlil nové nápady ako na bežiacom páse. A dá sa, podľa neho, využiť takmer vo všetkých povolaniach, kde aspoň z času na čas treba využiť trochu kreativity.
Pozrite si inšpiratívne video nakrútené v rámci projektu TED a dozviete sa, ako môže pomôcť aj vám.
ČO JE TO TED
TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com. Znamienko „x“ znamená, že ide o nezávisle organizované podujatie (TEDx).
Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.
Pozrite si aj video o tom, ako sociálne médiá menia architektúru.