Dnešná pretechnizovaná doba sa niekedy obracia proti ľudom. Najmä ak nám cez počítače tečú stovky eur.
Problém nastáva, ak v tomto bode nie ste dôsledný. A teda pokiaľ ste si na niektorom zo zľavových portáloch zakúpili kúpon a ten nevytlačili doma, ale v obchodnej prevádzke so samoobslužným počítačom, môžete oň veľmi jednoducho prísť.
Zľavu môže využiť ktokoľvek
Napríklad prišli ste si do obchodu vytlačiť svoju zľavu, ktorú máte na vašom emaile. Prihlásite sa, stiahnete ho do počítača, vytlačíte a spokojne odchádzate domov s pocitom, že ste pre niekoho blízkeho kúpili pekný darček. Omyl.
Ak ste stiahnutý súbor, teda kupón z počítača úplne nevymazali, to isté môže urobiť človek za vami. S úsmevom ho vytlačí a má v rukách rovnakú zľavu ako vy. Neexistuje tu takmer žiadna poistka.
Kupóny sú totiž v drvivej väčšine len zmes čísel a písmen. Nie sú písané na meno a ani na váš email. Teda sú často prenosné a využiť ich môže ktokoľvek. Stačí, ak o zľavu požiada skôr ako vy.
A ak prevádzka nemaže stiahnuté súbory, čo nie je jej povinnosťou, k súborom, ktoré ste tam nechali, sa dostane ktokoľvek.
Rodné listy alebo občianske preukazy sťahujte tu
Je až zarážajúce, že sme takto objavili okolo desať kupónov len v jednej z bratislavských predajní, kde nájdete aj samoobslužné počítače pre tlač. Spoločnosť sme kontaktovali a odporučili, nech priečinky premaže.
Dáta v elektronickej forme často berú ľudia na „ľahšiu váhu“, ako bežné fyzické dokumenty.
Celý zákon o ochrane osobných údajov vyzerá smiešne, keď sa len pozriete na server uloz.to či iné. Tam niektorí bez akýchkoľvek problémov nahrajú svoje zmluvy, životopisy, ale dokonca aj odfotené občianske preukazy alebo rodné listy. Bez hesiel, dostupné komukoľvek na internete.
Snímky: archív, autor