Keď prišla filmárka a aktivistka Holly Morris nakrúcať do Černobyľu dokument, nemohla uveriť vlastným očiam. V takzvanej mŕtvej zóne, kde sa jej dozimeter išiel zblázniť od úrovne radiácie v blízkosti zničeného jadrovéhor reaktora, uvidela stúpať z komína jedného z domov dym. A objavila neuveriteľnú komunitu ľudí, ktorí žijú v zamorenej oblasti aj napriek odporúčaniam a zákazom. Sú to najmä staršie ženy, ktoré vyznávajú jasnú filozofiu - domov je domov a radšej žiť päť rokov šťastne doma, ako zomierať pomaly niekde v odlúčení.
Zdá sa, že tieto neuveriteľné babušky vzdorujú prírodným zákonom - napriek tomu, že už vyše 25 rokov žijú v zamorenej oblasti, dožívajú sa vyššieho veku ako mnohí z tých, ktorých po katastrofe v Černobyle v roku 1986 presťahovali na perifériu veľkých miest, napríklad Kyjeva.
Pozrite si nevšedný príbeh nakrútený v rámci projektu TED.
ČO JE TO TED
TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com.
Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.
Pozrite si aj video o tom, čo s nami robí takzvaný priemyselný internet.