Predstavte si, že máte vývojové laboratórium, ktoré sa snaží pomôcť ľuďom s demenciou či Alzheimerom. Tvoríte čip, ktorý sa postará o vylepšovanie pamäťových schopností. Niekoho však zrazu napadne myšlienka - a čo keby tento čip skôr implantujeme zdravým ľuďom a vylepšíme tak ich kapacitu pamäte?
Snáď netreba zdôrazňovať, ktorý scenár má ušľachtilejší zmysel. Avšak, čo myslíte, pre ktoré z laboratórií sa nájde väčšia podpora od investorov? Odpoveď je jasná.
V skutočnosti je však spomínaná dilema len kvapkou v mori všetkého, čo budeme musieť v blízkej budúcnosti riešiť, respektíve, čo budú musieť riešiť legislatívy jednotlivých štátov, či Európskej únie.
Práve týmto témam sa venovala online diskusia Next spoločnosti Kaspersky s poprednými odborníkmi na oblasť augmentácie, teda rozširovania a vylepšovania ľudských schopností.
„Aj keď v Európe nájdeme širokú podporu a záujem o vylepšovanie človeka prostredníctvom technológie, existujú pochopiteľné obavy ohľadom dôsledkov týchto vylepšení na spoločnosť,” uviedol Marco Preuss, riaditeľ globálneho výskumného a analytického tímu v Kaspersky.
Vlády, lídri v odvetví, ako aj technologicky vylepšení ľudia by mali spoločne formovať budúcnosť tejto technológie. “Chceme zabezpečiť, aby sa toto vzrušujúce odvetvie vyvíjalo spôsobom, ktorý je regulovaný a bezpečný pre všetkých,“ hovorí Preuss.
Zdravotné dôvody
Pätnásťročná Tilly Lockey prišla o obe ruky, keď mala len jeden rok. Diagnostikovali jej meningokokovú sepsu a rodičia museli spraviť náročné rozhodnutie - povoliť amputáciu oboch rúk a tým sa pokúsiť zachrániť ju. Tilly je dnes ambasádorkou Open Bionics, teda firmy vyvíjajúcej pokročilé bionické končatiny.
Zostáva vám 85% na dočítanie.