Cez leto bolo okolo najsťahovanejšej aplikácie súčasnosti TikToku vcelku rušno. Americký prezident Donald Trump oznámil čínskej spoločnosti ByteDance, ktorá ju vyvíja a spravuje, že ak aplikáciu do 90 dní nepredá Američanom, zakáže jej činnosť na území USA.
Dôvod? Sociálna sieť podľa neho predstavuje vzhľadom na väzby na Čínu, a teda na potenciálne napojenie na čínsku vládu, bezpečnostné riziko.
„Je fakt, že doteraz nikto nevie, aké údaje spoločnosť poskytuje čínskej vláde a ako môžu byť zneužité,“ vysvetľuje snahu Spojených štátov dostať aplikáciu z ponuky odborník na internetovú bezpečnosť zo združenia CZ.NIC Martin Kožíšek.
„Objavujú sa dokonca náznaky, že aplikácia sleduje používateľov, že sa im dostáva do správ – a neexistuje istota, že dáta končia v správnych rukách.“
Osud TikToku, ktorý má v USA okolo 100 miliónov používateľov, je stále neistý. Súboj o túto populárnu sieť, do ktorého sa zapojil aj Microsoft, vyhrala spoločnosť Oracle investora Larryho Ellisona, siedmeho najbohatšieho muža planéty, a obchodný reťazec Wal.
Tie by mali v novovzniknutej spoločnosti TikTok Global prevziať zodpovednosť za technológiu a bezpečnosť tak, aby bola zaistená čo možno najlepšia ochrana údajov amerických používateľov.
Dohoda, s ktorou musí súhlasiť aj čínska strana, kto...
Zostáva vám 85% na dočítanie.