V minulých častiach nášho seriálu História firiem sme sa pozreli na históriu značiek HTC, Samsung, Motorola, Nokia, Sony a Apple.
Smartfóny, televízory, počítače, notebooky, herné konzoly. V dnešnej dobe máme nekonečné možnosti v oblasti digitálnej zábavy. Hry môžeme hrať kedykoľvek, stačí napríklad len vytiahnuť telefón z vrecka. Videoherný priemysel má však veľmi zaujímavé začiatky v sedemdesiatych rokoch 20. storočia, ktoré sa spájajú s firmou s názvom Atari.
Na začiatku hernej revolúcie je meno Nolan Bushnell. Nadaného amerického technológa pracujúceho popri škole v zábavnom parku priťahovali prvé jednoduché hry, ktoré by ste dnes opísali ako pár bledých pixelov pohybujúcich sa na čiernej obrazovke.
Prístup k nim pritom nemal hocikto. Hra Spacewars totiž bežala na univerzitnom „počítači“, teda obrovskom zariadení, na ktorom sa vykonávalo množstvo dôležitých výpočtov. Takýchto zariadení bolo vtedy ako šafranu. Našli ste ich len na pôde vážených univerzít a technologicky zameraných inštitúcií.
Išlo totiž o prvé typy počítača prepojeného s obrazovkou. Bushnell spomína, že sa k nim zasvätené osoby ponáhľali ešte pred pracovnou zmenou, aby sa mohli aspoň chvíľu zahrať. Poznal aj arkádové hry, teda prvé automaty, a videl v nich potenciál. Predstavovali totiž v tom čase šikovnejšie zariadenia, ktoré ste mohli konfigurovať lepšie ako vtedajší počítač.
Cesta na výslnie
Netrvalo dlho a s kamarátom Tedom Dabneym založili v roku 1971 spoločnosť Syzygy. Ak máte problém prečítať toto slovíčko pochádzajúce z astronomického slovníka, Bushnell dosiahol presne to, čo chcel. Prišlo mu vtipné, že ľudia na jednej strane nevedeli, čo to znamená, a na druhej strane to nedokázali vysloviť.
Firma vyvinula hru Computer Space, ktorá je prvou komerčne dostupnou arkádovou videohrou. A hoci hra nebola práve najjednoduchšia, tento automat na hru si u nich vo veľkom objednala firma Nutting Associates. Tá ako jediná dovtedy uverila nápadu s hrami. A hoci nešlo o masívny úspech, predsa len na hre slušne zarobili.
Zostáva vám 85% na dočítanie.