Ohybné smartfóny aktuálne vyvolávajú novú debatu medzi technologickými nadšencami. Je navyše veľmi pravdepodobné, že o nich budeme budúci rok ešte veľa počuť. Vie to aj Roberto Escobar, brat zosnulého narkobaróna Pabla Escobara, píše portál The Next Web.
Nedávno si totiž zobral do hlavy, že sa vrhne do biznisu so smartfónmi, pričom sa chce venovať špeciálne ohybným telefónom. Kým iné firmy s elektronikou už venovali tejto oblasti roky výskumov, Escobar si našiel skratku. Možno si spomínate na úplne prvý ohybný telefón ktorý vyvolal v decembri minulého roka búrlivú debatu. Volal sa Royole FlexPai.
Skladací smartfón od prakticky neznámej čínskej firmy predbehol takých gigantov, ako je Samsung či Huawei a spustili predaj tohto ohybného kúsku. Bol tu, samozrejme, istý háčik.
FlexPai vyzerá veľmi robustne a hoci ste si ho skutočne mohli kúpiť ako prvý dostupný ohybný telefón, inžinieri tu obetovali dizajn. Je dosť hrubý a popri kúskoch od Huawei, Samsung či Motorola vyzerá o triedu horšie. Podstata je však v tom, že funguje a robí to, čo má – z menšieho „smartfónu“ si rozložíte väčší tablet.
Escobar sa dohodol s touto spoločnosťou a tá mu začala vyrábať zlaté prevedenie s smartfónu s iniciálmi P.E. A tak sa stalo, že si môžu používatelia už kúpiť smartfón Escobar Fold 1, a to za neuveriteľnú cenu 349 dolárov. Escobar sa totiž chystá extrémne podliezť ceny konkurencie. Ceny týchto zariadení sa totiž zatiaľ pohybujú na úrovni vysoko nad tisíc eur.
Reklama na smartfóny je tak trochu extravagantná. Escobar si vzal na pomoc sporo odeté modelky a útočí na mužskú časť používateľov aj týmto spôsobom.
Ďalšou zaujímavosťou je, že Escobar hlasno vystupuje proti firme Apple. V jednom zo spotov na nový Escobar Fold 1 sa hovorí: „Keď sa Apple-chlapec Steve Jobs pozrel do vesmíru, videl Pabla Escobara so smartfónom, za hranicami našich predstáv.“ Roberto si o sebe teda rozhodne nemyslí málo a ide ešte ďalej. Vraví, že jeho smartfón je ten najlepší na svete a dokonca sa chystá zažalovať firmu Apple. Tá vraj okráda ľudí nekresťansky drahými iPhonmi. Jeho právnici vraj na tom už pracujú.
Escobar je pyšný na nízku cenu svojho telefónu a vysvetľuje to tým, že má efektívnu produkciu a nemá žiadne špeciálne dohody s predajcami, dodávateľmi a podobne – a to všetko mu prispieva k nízkym nákladom. Pôvodná cena Royole bola inak okolo 1300 dolárov.
Vyrobených je len 100-tisíc kusov a Escobar predpokladá, že sa rýchlo rozchytajú. Mimochodom, je to celkom možné, a to nie len z technologického hľadiska, ale aj zo zberateľského. Kto by nechcel takúto „špeciálnu edíciu“?
Čo sa týka špecifikácií, k dispozícii je verzia so 128 GB úložnej pamäte, no tiež o niečo drahšia s 256 GB. Vo vnútri je výkonný procesor Snapdragon 855 a operačná pamäť má kapacitu 6 alebo 8 GB. Displej pozostáva z ohybného AMOLED panelu s uhlopriečkou 7,8 palca a rozlíšením 1920 x 1444 pixelov. Nechýba tu čítačka odtlačkov prstov a fotoaparáty s rozlíšením 16 a 20 MP.