Na prvý pohľad nie je obraz s názvom Portrét Edmonda Belamyho ničím špeciálne zaujímavý. Dokonca sa dá povedať, že pôsobí ako nedokončená maľba.
Plátno totiž obsahuje aj čisté plochy, nuž a o kvalitách portrétu by sa tiež dalo polemizovať: zvláštna rozmazaná tvár a nejasné línie postavy.
Napriek tomu sa však obraz predal za neuveriteľných 432 500 dolárov, píše Christie's. Obraz totiž namaľovala umelá inteligencia a v známej aukčnej sieni Christie's vzbudil veľké emócie.
Zaujímavosťou je, že to nie je pritom prvý obraz namaľovaný umelou inteligenciou a jeho odhadovaná cena bola od sedem do pätnásť tisíc dolárov.
Konečná suma preto prekvapila aj samotných zakladateľov a tvorcov programu, ktorý obraz vygeneroval. Zakladatelia spoločnosti Obvious o vzniku diela prezradili toľko, že do databázy programu vložili 15 000 diel z obdobia od 14. storočia do 20. storočia.
Umelá inteligencia si potom skrátka vybrala určité metódy a znaky kresieb a vytvorila vlastné dielo. Majitelia Obvious však zdôraznili, že umelej inteligencii "zadali", aby vytvorila portrét. Ten je totiž zložitejší ako kresby krajinky a podobne.
Ľudské telo je plné rôznych kriviek a tvarov, ktoré majú presný zmysel - teda umelá inteligencia nemôže len tak hocikde umiestniť nos alebo ústa. Zároveň ešte aj pri nich platia určité proporcie. Stroje či roboty až také prísne anatomické pravidlá nemajú.
Maľba má rozmery 70 x 70 cm a v jej pravom dolnom rohu nájdete aj podpis... ehm... zvláštny podpis autora.
Cieľom tejto maľby ale nie je to, aby vyradila z hry ľudských maliarov a umelcov. Slúži najmä ako demonštrácia možností technológií. Rovnako úžasné je to, že "program" vie byť kreatívny a sám tvoriť. Doteraz to bola hlavne výsada ľudských bytostí.
Tak čo, páči sa vám obraz? Koľko by ste zaň boli ochotní zaplatiť?