Ste človek, ktorý môže porovnať biznis a neziskovky. Takže ako fungujú?
Známy americký investor Warren Buffett dal peniaze Billovi Gatesovi s tým, aby ich použil na dobročinné účely. Keď sa ho pýtali, prečo práve zakladateľovi spoločnosti Microsoft, odpovedal, že človek, ktorý pôsobí v neziskovom sektore, musí mať oveľa väčšiu výdrž, musí byť pripravený na to, že zlyhá podstatne viackrát ako v biznise, no musí sa opäť postaviť a pokiaľ to robí správne, jeho motiváciou by nemal byť zisk. A tým človekom pre Buffetta bol práve Gates. Samozrejme, tak ako neziskovky, aj mnohé firmy bojujú s nedostatkom financií a kvalitných zamestnancov, manažérov. Čiže určite treba v neziskovom sektore oveľa väčšiu trpezlivosť a zanietenie. Vďaka tomu lepšie zvládnete mnohé neúspechy. Tie koniec koncov vyváži pocit, že ste čo i len trochu pomohli jednému človeku.
V biznise musíte mať široké lakte, niekedy treba ísť aj cez mŕtvoly. Platí to tiež pri neziskovkách?
Poznám veľa ľudí, ktorí sú úspešní, no nikdy svoj cieľ nedosiahli tak, že by ublížili niekomu druhému. V biznise sú možno ľudia tvrdší pri ceste za svojím cieľom, pretože často zabúdajú, že podnikanie nie je len o možnosti tvoriť zisk, ale aj zodpovednosti voči spoločnosti.
Platí to teda i pri neziskovkách?
Firmy aj neziskovky si vyžadujú kapitál, riadenie ľudí a snažia sa riešiť spoločenské problémy. Toto majú spoločné. Najzásadnejší rozdiel býva v motivácii a meraní úspechu. Kým vo firmách je hlavným ukazovateľom úspechu zisk, meranie spoločenského prospechu v neziskovke je oveľa ťažšie. Oba svety sa však majú od seba čo učiť.
Podľa akých kritérií sa rozhodujete či budete do ziskového projektu investovať?
Investujeme do veľmi malého poč...
Zostáva vám 85% na dočítanie.