Ráno 1. mája roku 1933 musia byť moskovské ulice čisté. Žiadne protispoločenské živly, rozvracači ani príslušníci lumpenproletariátu nedostanú šancu k výtržnostiam. Tak znelo predsavzatie šéfa tajnej polície OGPU Genricha Jagodu a Matveia Bermana, vedúceho systému pracovných táborov Gulag.
Ich plán sa začal realizovať už na sklonku februára masívnymi raziami. Kordóny vojakov a policajtov sa bez akejkoľvek vzájomnej koordinácie, ale s o to väčším zápalom, pustili do hromadného zatýkania na uliciach. Kľúč bol jednoduchý.
Osoby zadržané na staniciach, v električkách alebo pred obchodmi, ktoré sa môžu preukázať dokladmi, budú po kontrole prepustené. A tí, ktorí ich pri sebe mať nebudú? Automaticky budú považovaní za deklasovaný živel, odpad spoločnosti naplavený do mesta.
Za príživníkov a nepoctivcov, buržoáznych dobrodruhov, odmietačov noriem alebo rovno kriminálnikov. Za krajne nedôveryhodných ľudí, ktorí pred poctivou prácou na roľníckom vidieku utiekli do metropoly. Ozbrojenci ich zbalia, ale namiesto do väzenskej cely, kde by beztak len neproduktívne zaháľali, ich posadia do dobytčieho vagónu. Vypravia ich na veľmi dlhú cestu, z ktorej sa len tak nevrátia.
Čistenie sovietskych miest
Plán, ktorý Jagoda s Bermanom uviedli do behu, mal mnoho úrovní. Prvomájový režim na moskovských uliciach bol vlastne len jedným z jeho malých čriepkov. Podstatnejšie bolo, že z tisícky zadržaných budú deportovaní na východ štátu. Až k tomskému Narymu, na Sibír a ku Kazachstanu. Tam totiž trestuhodne leží úhorom krajina, ktorá si priam žiada, aby bola obrobená.
Vedúci pracovných táborov počítali s tým, že do doteraz ľudoprázdnych končín budú zo Sovietskeho zväzu odsunuté dva milióny nespoľahlivých a neproduktívnych ľudí, flákačov zozbieraných po mestách, aby sa tam napravili prácou.
Keď to raz fungovalo s politickými väzňami a kulakmi, hodí sa to aj na mestskú „špinu“. Šéf tajnej polície k tomu dodal príhodný nástroj, ktorý umožňoval oddeliť pomyselné zrno od pliev. Vnútroštátne pasy, osobné dokumenty. Podľa nich možno ľahko rozoznať, kto k mestám a ich fabrikám patrí a kto je tou náplavou, určenou na zber a odsun.
V praxi však tento plán mal, ako všetky sovietske veľkolepé zámery, viac než len jednu chybu.
Zostáva vám 78% na dočítanie.