Čo je dôležitejšie? Mať dobrých priateľov, ktorí pomôžu, keď treba? Alebo rodinu, to znamená deti, vnúčatá, skrátka početné príbuzenstvo, ktoré sa postará a bude oporou? Tých, ktorí považujú za správnu odpoveď druhý variant, je viac. Lenže spoločnosť sa mení a priateľstvo začína hrať v starobe rovnako veľkú úlohu ako rodina, ak nie dôležitejšiu.
Nikdy predtým totiž nežilo toľko ľudí single. Nikdy predtým sa nekončilo toľko manželstiev rozvodom. K tomu pripočítame, že predchádzajúce generácie mali viac detí, teda dalo sa predpokladať, že aj keď sa medzi nimi vyskytne nejaký chuligán, ktorý sa o rodičov nepostará, bude medzi tými ďalšími dobrá duša. Lenže keď máte dieťa jedno a ukáže sa, že je to chuligán, potom už nie je kde brať. Onedlho teda zostarne generácia, ktorá nemá ani pevné rodinné väzby, ani kopu detí.
Ostravské domovy seniorov nedávno obchádzal muž, ktorým mal vyše sedemdesiat, a vypytoval sa, či by pre neho niekde nebolo voľné miesto. Všade sa mu divili. Vyzerá zdravo, v dobrej kondícii, teda nemá šancu, pretože domovy seniorov prijímajú takmer výhradne záujemcov s veľkými zdravotnými ťažkosťami, osamelých a odkázaných na pomoc iných.
„Vy nikoho nemáte?“ pýtala sa sociálna pracovníčka. Muž vysvetlil, že má manželku a dve deti. „Lenže so ženou sa už nemôžeme vystáť. Je to neznesiteľné. Celé dni sedím v garáži, aby sme sa nemuseli vidieť. Tak som si myslel, že by zostala doma, ja by som si tu našiel izbičku, ideálne s nejakým mužom, aby som si mal s kým pokecať. Rád by som si našiel kamaráta. Strašne mi chýbajú priatelia, mal som dvoch, ani jeden už nie je. Nie je nič horšie, ako keď vám kamaráti postupne umierajú.“
„Ale predsa máte deti. Vari si s nimi nerozumiete?“ „Neviem, nepamätám si, že by sme spolu niekedy boli dlhšie ako dve hodiny. Majú svoju prácu, svoje starosti, vidím ich párkrát do roka, obvykle na narodeniny a Vianoce, to mi vždy prinesú knižku.“
Zo štúdie Európskeho centra pre politiku a výskum vyplynulo, že každý piaty Európan v seniorskom veku má pocit, že mu chýbajú kamaráti, s ktorými by si rozumel a ktorí by zdieľali podobné názory a hodnoty.
Ministerstvo priateľstva
Rozruch pred časom spôsobil francúzsky filozof Geoffroy de Lagasnerie, keď zverejnil čosi ako manifest za väčšie uznanie priateľských vzťahov. Prekáža mu, že v spoločnosti sa za najvýznamnejší model považuje tradičná rodina, lenže tú v mnohých prípadoch tvorí skupina viac či menej rozhádaných a vzájomne sa neznášajúcich ľudí.
Zostáva vám 78% na dočítanie.