Ramzan Kadyrov si s Prigožinom húdol, zhodovali sa v hodnotení neschopnosti kremeľského armádneho vedenia. Ale zatiaľ čo vodca wagnerovcov sa objavoval v prednej línii ukrajinskej vojny a dá sa o ňom bez preháňania povedať, že bol stratég, vplyv obávaného čečenského diktátora na situáciu na bojisku je v tejto chvíli zanedbateľný. Väčšinu vojenských pozorovateľov ani veľmi nezaujíma, dali mu nálepku „Bojovník z TikToku“. Čo sa stalo?
Čečenci a Tolstoj
Keď sa vo februári 2022 potvrdil postup ruskej armády na Kyjev, bolo to strašné. Ale všetko sa zdalo ešte horšie, keď sa ukázalo, že sú v prvých líniách neslávne preslávené jednotky Ramzana Kadyrova. Čečenci po boku Rusov od roku 2014 terorizovali východné časti okupovanej Ukrajiny.
Svojou schopnosťou nenávidieť a zabíjať kaukazský národ fascinoval už Leva Tolstého: „Nešlo ani toľko o nenávisť, pretože tie ruské psy nepovažovali za ľudské stvorenia, ale bol v nich taký hnus, odpor a také zmätenie nad nezmyselnou krutosťou týchto bytostí, že prianie vyhubiť ich, ako sa ničia potkany, jedovaté pavúky alebo vlci, bol rovnako prirodzený inštinkt ako pud sebazáchovy.“
Tolstoj žil medzi brutálnymi Čečencami tri roky, našiel si medzi nimi priateľov a tento – pre pohŕdavých, rasistických Rusov neobvyklý – prístup mu vyniesol nehynúcu oddanosť Čečencov. Tolstému zasvätené múzeum bolo jediné, ktoré prestálo obe neľútostné novodobé vojny Ruska proti Čečensku.
A sám Kadyrov na jeho rekonštrukciu venoval milióny zo svojho osobného účtu (aby nebol úplne finančne závislý od Kremľa, vytrénoval miestnych oligarchov, aby mu odvádzali „desiatky“.) Čečencov sa snažili striedavo ovládnuť Peržania, Turci aj Rusi. Ale bez ohľadu na to, kto ich prenasledoval v Kaukazskom masíve, uchovali si príslušnosť k vlastným vodcom, starešinom na čele jednotlivých miestnych kmeňov.
Až Kadyrov (najskôr otec Ahmat, ktorý vyletel do vzduchu tri roky po tom, čo prešiel na stranu okupujúcich Rusov) a potom syn Ramzan rozbili odvekú štruktúru čečenskej spoločnosti.
Zostáva vám 82% na dočítanie.