Len bábik Barbie firma Mattel ročne predá za jeden a pol miliardy dolárov. Pritom to nie je tak dlho (2017/2018), čo sa hračkársky moloch utápal v obrovských stratách. Nie div, že vedenie firmy, ktorá najslávnejšiu a najkontroverznejšiu bábiku všetkých čias vyrába, roky lavírovalo, než sa odhodlalo dať feministickej režisérke Grete Gerwigovej voľnú ruku.
Už len súhlas s natáčaním snímky bol – vzhľadom na to, aká kľukatá a kontroverzná história bábiky je – riskantný krok. Gerwigová pritom Mattelu pred natáčaním odmietla ukázať scenár...
Barbie Raymonda Chandlera
Film má skvostný začiatok, ale nedozviete sa z neho, že príbeh Barbie sa vlastne vôbec nezačal bábikou. Predloha blondíny, ktorá svojou preslávenosťou a tvarmi konkuruje Marilyn Monroe, totiž pochádza z Nemecka. A to, že skôr pripomína pannu určenú na úplne iné hranie, nie je náhoda.
Pôvodne sa volala Lilli a v päťdesiatych rokoch si ju pri stánkoch s cigaretami kupovali muži, aby si ju zavesili nad palubnú dosku svojho auta. Lilli vznikla ako polystyrénový výplod mužskej fantázie: nereálne tvary, čiernou ceruzkou obtiahnuté privreté oči, výrazné nechty, našpúlené, jasne červené ústa, náušnice, na nohách lodičky na vysokom podpätku.
Vlasy do chvostu mala k hlave priskrutkované a v podpazuší držala denník Bild, kde sa prvýkrát objavila ako sexi hrdinka povojnového komiksu. Provokatívna, často sotva oblečená, vtipná. Keď jej policajt na pláži hovorí, že dvojdielne plavky sú na verejnosti zakázané, Lilli sa spýta: „A ktorý z tých dielov by ste mi radili si zložiť?“
Jej autor Lilli opísal ako zlatokopku, exhibicionistku a „fľandru“.
Zostáva vám 80% na dočítanie.