Dráma, ktorá je považovaná za najhorší moment celej studenej vojny, ale asi aj ľudskej histórie, stála na tragickej neinformovanosti a panike. Keď americké plavidlá začali počas karibskej krízy „šikanovať“ sovietsku ponorku B-59, uniklo im pár vecí.
Prvou bol fakt, že posádka ostala bez kontaktu s Moskvou. Ďalej bola úplne zdeptaná dlhým pobytom pod vodou. Sama v hĺbke oceánu ostala bez informácií o tom, čo sa deje vo svete nad nimi. Uniklo im, že je posádka presvedčená, že už vypukla tretia svetová vojna alebo sa k nej schyľuje. A že si teda podľa toho vysvetlia aj manévre amerických plavidiel.
Tie pritom ani nevedeli, s čím sa zahrávajú. Američania netušili, že ponorka má na palube jadrové torpédo a že je jej vydesený veliteľ odhodlaný ho použiť. Za to, že sa dvere do sveta jadrovej katastrofy nakoniec neotvorili, ľudstvo vďačí práve Vasilijovi Archipovi, uvádza portál iDnes.cz.
Ako ukázať silu, ale neeskalovať príliš
Sovietsky zväz sa ako odpoveď na rozmiestnenie amerických rakiet v Turecku rozhodol inštalovať v roku 1962 svoje strely stredného doletu na Kube. Americká strana zareagovala vyhlásením blokády okolo kubánskeho ostrova.
Ako ju praktizovať? Ako usmerniť ruské ponorky, aby ju rešpektovali? Každý krok karibskej krízy bolo treba precízne kalibrovať, aby sa nevychýlila na cestu nezastaviteľnej eskalácie. Aby konflikt zostal v rovine nátlakovej hry, pri ktorej sa veľmoci dostanú do čo najmenšieho kontaktu.
Amerika sa preto rozhodla pre čo najstarostlivejšie sliedenie po ruských ponorkách, ale zároveň pre najvyššiu možnú obozretnosť a citlivosť pri ich vyzývaní, aby sa vynorili, vrátili sa a blokádu dodržali.
Americká strana preto vypracovala protokol, ako bude nepriateľským ponorkám signalizovať, že o nich vie a že by mali začať spolupracovať. Lode, ktoré ich odhalia, im to dajú najavo štyrmi až piatimi výstražnými explóziami.
Počuteľnými, ale bezpečnými, neškodnými, ktoré ponesú odkaz v zmysle: „Haló, vaša hra na schovávačku skončila, vyplávajte hore. Pozrite, koľko nás tu na vás je a koľkými spôsobmi vás môžeme zničiť. Namiesto toho je možné jednoducho odplávať späť.“
Signalizačný protokol náhliv...
Zostáva vám 85% na dočítanie.