Ruský prezident Vladimir Putin sa počas jediného dňa, 24. februára 2022, zmenil na najodióznejšiu postavu súčasného sveta. Zrejme už od čias tajnej polície si zakladá na svojej nepriehľadnosti a na vete, ktorá asi najlepšie vyjadruje meritum jeho osobnosti: „Putinovi do hlavy nikto nevidí." A hneď tak neuvidí, dodajme jedným dychom.
Vladimir Putin sa vždy tváril, že žiadnu ideológiu nevyznáva a vlastne ani nepotrebuje. Keď sa ho na niečo také spýtajú, obvykle tvrdí, že stačí, keď správny ruský občan vyznáva vlastenectvo ako vedúci myšlienkový princíp svojho života.
V skutočnosti bol však on sám ako kádrový dôstojník sovietskej tajnej polície KGB dlhodobo vystavený pôsobeniu rigidnej komunistickej vierouky a po svojom nástupe do prezidentského úradu dlho prezentoval, čím treba po rozpade Sovietskeho zväzu a zrušení Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (ďalej už len KSSZ) aj KGB nahradiť náhle chýbajúcu ideologickú platformu.
Ruská idea
Oficiálne je dnešná Ruská federácia naozaj krajinou bez štátnej ideológie, čo je zakotvené v 13. článku ruskej ústavy: „Žiadna ideológia nesmie byť vyhlásená za štátnu či povinnú.“
Lenže žiadna spoločnosť nemôže dobre existovať bez nejakej bazálnej idey.
Dovoľte preto literárny exkurz do zvrchovane politického a dnes už kultového románu slávneho súčasného ruského spisovateľa Viktora Pelevina Generation P: „My sme predsa Rusko! Veľká krajina! Až hrôza pomyslieť...! Náš národný biznis pritom vstupuje na medzinárodnú arénu. A tam sa to len tak hemží všelijakými bábkami – čečenskými, americkými, kolumbijskými a tak ďalej. Keď sa na nich budeme pozerať ako na bábky, tak sú všetky rovnaké. Lenže za každou takouto sk...
Zostáva vám 85% na dočítanie.